Vicdani Retçi Meral Geylani ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiası ile hakim karşısına çıktı

Vicdani Retçi Meral Geylani, “halkı askerlikten soğutma” iddiasıyla hakkında açılan dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Vicdani Retçi ve barış aktivisti Meral Geylani hakkında 23 Aralık 2016’da sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında “halkı askerlikten soğutmak” iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü. Uludere Asliye Ceza Mahkemesinin talimatı ile Geylani savunmasını Antalya 23’üncü Asliye Mahkemesi’nde verdi.
“Halkı askerlikten soğutma” olarak kendisine yönetilen suçlamayı, suç olarak kabul etmediğini belirten Geylani, “Paylaşımlarımda yaşamı savunuyorum ölümü ve öldürmeyi değil. Özellikle biz kadınlar yaşamı ve yaşatmayı savunma konusunda öncülük etmeliyiz” dedi. Paylaşımları ile medyanın savaş ve ölüm yerine yaşamı savunması gerektiğini vurguladığını belirten Geylani, paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Militarizme harcanan paranın yaşam değil ölüm getirdiğini kaydeden Geylani, savaş karşıtı olmanın suç olarak görülemeyeceğinin altını çizdi. Geylani, paylaşımlarının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek, beraatına karar verilmesini istedi.
Mahkeme dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar vererek, bir sonraki duruşmayı 28 Şubat 2019’a erteledi.
MA