TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya gözaltına alındı!

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya, Diyarbakır’da gözaltına alındı. DTO, Yerlikaya’nın serbest bırakılmasını istedi.

Diyarbakır’da Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyesi Dr. Halis Yerlikaya’nın Kayapınar ilçesi Diclekent’te bulunan evine sabah saat 05.00 sıralarında baskın düzenlendi. Polisler tarafından evi aranan Yerlikaya, hakkında yürütülen bir soruşturma iddiasıyla gözaltına alındı.

Dr. Yerlikaya, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken; kentte Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube üyesi bazı sağlıkçıların da evlerine baskınlar düzenlendiği belirtildi. Baskınlarda, evlerde kimse bulunmadığı için gözaltına alınanların olmadığı kaydedildi.

Dr. Yerlikaya, bir süre önce tayin edildiği Yozgat’tan tekrar Diyarbakır’a dönmüştü.

DTO: SERBEST BIRAKILSIN

Diyarbakır Tabip Odası, Yerlikaya’nın gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Dr. Halis Yerlikaya’nın 2014 yılında açılan bir soruşturma nedeniyle gözaltına alındığı bilgisi edinilmiştir. Merkez Konsey üyemizin 2014 yılından bu yana bekletilen bir soruşturma nedeniyle ifadeye çağrılmak yerine evinden gözaltına alınması hukuksuzluğun boyutunu göstermektedir. Diyarbakır Tabip Odası olarak, hukuksuzluğa son verilmesini ve Dr. Halis Yerlikaya’nın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” denildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı