Tiryaki: Yeni dönemde ilk hedef yeni anayasa

HDP’nin Batman Milletvekili adayı Avukat Mehmet Rüştü Tiryaki, sandıkların taşınmasının seçmenlerin oy kullanması önünde engel teşkil ettiğini belirterek, “Biz tüm imkanlarımızı seferber ederek insanların oy kullanmasını sağlayacağız” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Batman’daki 4. sıra milletvekili adayı Avukat Mehmet Rüştü Tiyarki, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduğu 2002 yılından bu yana avukatlık mesleğini icra ediyor. 2015’ten sonra HDP’nin Yüksek Seçim Kurulu Temsilcisi olarak görev yapan Tiryaki, İdris Baluken’in cezasının onanmasının ardından HDP’nin milletvekili adayı oldu.
Tiryaki, Baluken’in adaylığının düşmesi ile partisi ve halkın talebi üzerine aday olduğunu belirterek, Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin adalet eksikliği olduğunu dile getirdi. Adalet insanların özlemle aradığı değerlerden birisi olduğuna vurgu yapan Tiryaki, yargı organları ile siyaset yürütülmeye başlandığını işaret etti. Tiryaki, “Bütün muhalifler susturuldu, gözaltına alındı, tutuklandı, sindirildi ve tasfiye edildi. Yargı organları eli ile muhalif siyaset tasfiye edildi ve edilmeye de devam ediliyor. Yargının işi muhalif siyaseti tasfiye etmek değil adaleti tesis etmektir. HDP’nin temel amaçlarından birisi de zedelenen adalet duygusunu tekrar düzeltmektir” diye konuştu.
Öteden beri çoğulcu ve herkesin uzlaşacağı bir anayasanın yazılması için mücadele ettiklerini hatırlatan Tiryaki, “Yeni dönem de yeni anayasa bizim en temel politikalarımızdan birisi olacak” dedi.
‘YSK’YA İNSANLARIN GÜVENİ KALMADI’
Seçim güvenliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Tiryaki, şunları söyledi: “Bundan 5-6 yıl kadar önce insanların ÖSYM’ye iyi kötü bir güveni vardı. Fakat ortaya çıkanlar, bu kuruma olan güveni zedeledi. İnsanların polise, jandarmaya veya devletin herhangi bir kurumuna kiminin güveni var iken bir kesimin de güveni yoktu, fakat YSK’ya herkesin güveni vardı. Bugün bu güven maalesef bir hukukçu olarak üzülerek söylüyorum ki kalmadı.”
‘SANDIKLARI KORUYACAĞIZ’
Taşınacak sandıklara rağmen halkın oy kullanması için çalışma yaptıklarını hatırlatan Tiryaki, “İktidar nasıl ki sandıkları taşıyor ise biz de halkın oy kullanması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Bakın bu ülkede 16 Nisan’da yapılan referandumda, bir puan fark ile sistem değişikliği yapıldı. Bir kentte bin oy farkı ile milletvekilinin hangi partiden yer alacağı gerçeği var. Taşınan sandıklar, insanların oy kullanması önünde engel teşkil edebiliyor. Biz de bunun olmaması adına tüm imkanlarımızı seferber ederek oy kullanılmasını sağlayacağız. Müşahit eğitimlerimize başladık. Her sandıkta her okulda avukat bulundurulmasına özen göstereceğiz. Sandıkları koruyacağız. Tüm bunları sağlayarak 25 Haziran’da AKP’nin meclis üstünlüğüne son vereceğiz, hukukun üstünlüğünü sağlamak ve adaletin tesis edilmesi için elimizden gelen mücadeleyi vereceğiz” dedi.
MA / Metin Yoksu