Sokağa çıkma yasaklarında Cizre’ye giden sağlıkçılar yargılanıyor: Yaralıları tedavi etmek suçsa, suç işlemeye devam edeceğiz

2016’da Cizre’de sokağa çıkma yasağı ve çatışma nedeniyle sığındıkları bodrumlarda mahsur kalan halk için yola koyulan SES ve TTB’li sağlıkçılar 28 Eylül’de Mardin’de yargılanacak. Davada yargılanacak olan sağlıkçılardan Dr. İncilay Erdoğan “Eğer hastaları, yaralıları tedavi etmeye çalışmak suçsa, biz bu suçu bu topraklarda, İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan bu yana binlerce yıllardır işliyoruz ve işlemeye de devam edeceğiz” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağı döneminde bodrumlarda mahsur kalan halk  için sağlık koridoru açılmasını talebiyle bölgeye giden KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve Türk Tabipler Birliği’nden (TTB) sağlıkçıların duruşması 28 Eylül’de Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Davada yargılanacak olan sağlıkçılardan, İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu eski üyesi Dr. İncilay Erdoğan “Bu davanın asıl konusu evrensel insan hakları ve binlerce yıllık birikimden gelen mesleki etik ilkelerimizdir” dedi.

“ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ DAHİ VERİLEMEZ HALE GELMİŞTİ”

Konuya ilişkin Sendika. Org’a konuşan Dr. İncilay Erdoğan, o dönemde yaşananları şöyle değerlendirdi:

“Şırnak Valiliği tarafından 4 Eylül 2015 günü saat 20.00’dan itibaren Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve bu ilk yasak 12 Eylül 2015 tarihine kadar sürmüştür. En uzun ve kesintisiz sokağa çıkma yasağı ise 14 Aralık 2015 – 3 Mart 2016 tarihleri arasında uygulanmış, aralıksız ve kesintisiz olarak 79 gün sürmüştür. Cizre’de yaşayanlar uzun ve aralıksız sokağa çıkma yasakları döneminde özellikle gıda, su ve sağlık hizmetlerine erişim konusunda ciddi sorunlarla karşılaşmış, başta yaşam hakkı olmak üzere birçok hak ihlali yaşanmıştır. Bir yanda sokağa çıkma yasakları diğer yanda devam eden çatışmalar en temel koruyucu, tedavi edici ve acil sağlık hizmetlerini dahi verilemez hale getirmiştir. Dahası sağlık hizmeti veren merkezler ve sağlık çalışanları hedef haline gelmiş, sağlık hizmeti sunarken hayatını kaybeden sağlık çalışanları olmuştur. 79 günlük aralıksız ve kesintisiz sokağa çıkma yasağında insanlar bodrum katlarında “su” diye çığlıklarını televizyon kanallarında dinledik. Bodrumlarda aç, susuz, ağır yaralı insanlar olduğunu ve aralarında çocukların da olduğunu yazılı ve görsel medya yolu ile duyduk.”

AMBULANSIN ve GÖNÜLLÜ EKİBİN GEÇİŞİNE İZİN VERİLMEMİŞTİ

Yaşananların ardından süreci yerinde izlemek, sağlık koridoru oluşturmak amacıyla 30 Ocak 2016’da TTB ve SES üyelerinden oluşan bir ekibin ambulans ile Cizre’ye yola çıktığını hatırlatan Erdoğan, “Güvenlik güçleri tüm sivil araçların geçişlerine izin verirken, ambulans ve gönüllü ekibimiz aramaya tabi tutulmuş geçişimize izin verilmemiştir. En son ambulans trafik polisleri tarafından bağlanmış ve Cizre’ye gitmesi engellenmiştir” ifadelerini kullandı.

“ÖRGÜT ÜYELİĞİ” ile SUÇLANIYORLAR

Yargılama sürecini de aktaran Erdoğan, dosyada ambulans ile Cizre’ye gitme çabalarından başka bir olayın olmadığını ancak “örgüt üyeliği” ile suçlandıklarını söyledi.

“Bu davanın asıl konusu evrensel insan hakları ve binlerce yıllık birikimden gelen mesleki etik ilkelerimizdir” diyen Erdoğan, TTB ve SES olarak ilk defa yaşatmak için yola çıkmadıklarını hatırlattı.

“YARALILARI TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞMAK SUÇSA…”

Davanın hiç açılmamış olması gerektiğini ve beraat beklediklerini söyleyen Erdoğan, aslolanın yaşam hakkı olduğunun altını çizerek, “Eğer hastaları, yaralıları tedavi etmeye çalışmak suçsa, biz bu suçu bu topraklarda, İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan bu yana binlerce yıllardır işliyoruz ve işlemeye de devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: Sendika. org