Real Madrid, Ahed Tamimi’yi ağırladı

İspanya futbol kulübü Real Madrid, Filistin direnişinin sembolü Ahed Tamimi’yi onur konuğu olarak ağırladı. Ahed Tamimi’ye isminin yazılı olduğu forma hediye edildi.

İspanya futbol kulübü Real Madrid, Filistin direnişinin sembolü ‘cesur kız’ Ahed Tamimi’ye isminin yazılı olduğu bir forma hediye etti. İsrail hapishanesinde 8 ay tutuklu kalmasının ardından geçtiğimiz Temmuz ayında serbest bırakılan Filistinli Ahed Tamimi, ailesi ile birlikte İspanya’yı ziyaret etti. Tamimi, Real Madrid’in Santiago Bernabéu Stadyumu’nda La Liga’nın 7. haftasında oynanan Real Madrid ile Atletico Madrid maçı öncesi kulüp yöneticileri ile bir araya geldi. Kulübün eski yıldız forveti ve kurumsal ilişkiler müdürü Emilio Butragueno, Tamimi’ye isminin yazılı olduğu bir forma hediye etti.

İsrail’den tepki

Euronews’in haberine göre; bu davetin üzerine İsrailli yetkililerden tepki gecikmedi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nashon, “Prestijli futbol kulübü Real Madrid, nefret ve şiddete teşvik eden bir teröriste kucak açıyor. Utanç verici.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Diğer yandan İsrail’in İspanya Büyükelçisi Daniel Kutner, “Ahed Tamimi barış için mücadele vermiyor, terör ve şiddeti savunuyor. Onu ağırlayan ve destekleyen kurumlar, ihtiyacımız olan diyaloğu ve anlayışı değil, dolaylı olarak saldırganlığı destekliyor” dedi.