PSAKD yöneticisi 3 kişinin tutukluluğuna devam kararı verildi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) yönetici ve üyelerinin de aralarında bulunduğu tutuklu 16 kişinin yargılandığı duruşma Erzincan Polis Okulu’nda görüldü.

Dava öncesinde birçok Alevi kurumunun temsilcisinin ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni farklı illerden gelen il yöneticilerinin katıldığı bir basın açıklaması düzenlendi. Mahkeme, PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter, PSAKD Erzincan Şube yöneticisi Murat Demiray ile Alican Sünbül’ün tutukluluğunun devamına, tutuklu diğer kişilerin tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmelerine karar verdi. Duruşma 28 Kasım’a ertelendi.

Duruşmadan sonra PSAKD Erzincan Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Burada konuşan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan “Bugün duruşma görüldü. PSAKD Genel Başkan Yardımcısı Erol Yeter ve arkadaşları içerideydiler. Bir taraftan sevinçliyiz aslında. Arkadaşlarımızın bazıları serbest bırakıldı. Diğer iki arkadaşımızın tutukluluğu devam ediyor” dedi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Mat ise ” Biz hak mücadelesi veriyoruz. Bu hak mücadelesinde artık bu devletin de bu ülkenin de Alevileri olduğunu ve Alevilerin haklarının karşılığının olması konusunda adım atması gerektiğini kabul etmesi gerekir. Tutukluluğu devam eden 3 arkadaşımızın da serbest bırakılacağına inancımız sonsuz” diye konuştu.

PSAKD Erzincan Şube Başkanı Salih Ürün de ” Arkadaşlarımızın suçsuz olduklarını biliyoruz. Bu dava yalnız bizim davamız değil, bütün demokrat aydın insanların geleceği için verilen bir mücadeledir. Bizi destekleyen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

ETHA-PİRHA