Proje onaylanmadan inşaata başlandı beton kaldı: Martı

Politeknik.org’un ulaştığı Martı projesinin Fındıklı’da bulunan tanıtım ofisi çalışanı, Martı şeklindeki Martı şeklindeki iskele ve yeraltı galerileri projesinin iptal edildiğini, peyzaj çalışmalarının ardından meydanın açılacağını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘Kabataş Transfer Merkezi’ olarak sunduğu ve denize dolgu, kıyı çizgisine martı şeklinde yapı ve alt galeriler, Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiği beton dalış tünelleri içeren Kabataş Martı Projesi’ni, imalatının 2’nci yılında denize yapılan beton iskelelerin ardından iptal etti. Fındıklı Parkı’nda bulunan proje tanıtım ofisindeki İBB görevlisinin verdiği bilgiye göre iskele inşaatı sonrası yapılacak peyzaj çalışmaların ardından Kabataş Meydanı kullanıma açılacak.

PROJENİN MİMARI HAKAN KIRAN: BANA KİMSE BİR AÇIKLAMA YAPMADI, BİLGİM YOK

“Kabataş Transfer Merkezi” projesinin mimarı Hakan Kıran da Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ben projeleri bitirdim, teslim ettim. Ben o projenin başında değilim. Kavramlar karışıyor. İptal edildiğine ilişkin haberleri gördüm ancak herhangi bir bilgim yok. İptal ettiler mi devam edecekler mi kimse bir şey söylemedi. Tabi bana bir açıklama yapmak zorunda da değiller. İddiaya ilişkin resmi bir açıklama da görmedim. Ben de bekliyorum. Orada deplase edilecek bir yol işi vardı, seçimler araya girdiği için ara verildiğini biliyorum ancak durduruldu mu devam edecek mi bunu bilmiyorum.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ: YILBAŞINDAN BU YANA İNŞAAT ÇALIŞMASI YOK

Kabataş’taki şantiyenin güvenlik görevlisi ise “Proje iptal mi edildi? Bu konuda içerinden bir yetkiliyle görüşebilir miyiz?” şeklindeki sorumuza “İçeride kimse yok, çünkü inşaat yılbaşından bu yana devam etmiyor. Hiçbir çalışma yok” diye yanıt verdi

İBB: İPTAL YOK, PROJE DEVAM EDECEK

İBB Basın Birimi sorumlusu Artı Gerçek’e yaptığı kısa açıklamada “İptal yok, proje devam edecek” dedi.

Sputnik’te yer alan haberde ise İBB’nin açıklama yaptığı açıklamada, “Kabataş Meydan Düzenlemesi iptal edilmemiştir, en kısa sürede İstanbullulara hizmet vermeye başlayacaktır” denildiği belirtildi.

İBB yetkililerince yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi (Martı) projesinde iptal söz konusu değildir. Proje karayolu trafik akışını yer altına almaksızın yeniden düzenlenecektir. Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi en kısa sürede tamamlanarak İstanbulluların hizmetine sunulacaktır.”

Rant, kent suçu, yağma

Meslek odalarından ekoloji örgütlerine gelen bir çok tepkiye rağmen projeden vazgeçmeyen, reklamlarına kent ve insan yararına kullanılabilecek milyonlarca lira aktarılan projenin yapacağı belirtildi. Bu sırada meslek ahlakına, İstanbul’a ve İstanbul halkına ihanet sayılabilecek bu projeyi yalanlarla meşrulaştırmaya çalışan mühendisler parlatıldı. Karşı çıkanlara ise davalar açıldı.

Proje mimarı Hakan Kıran, projenin yaratacağı sorunları dile getiren, Kabataş’a ve İstanbul’a vereceği zararları anlatan, mesleki sorumluluk hatırlatması yapan, projeyi eleştiren ve durdurmak için mücadele eden Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi YK Başkanı Sami Yılmaztürk, yine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, inşaat mühendisi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, Cihan Uzurçarşılı Baysal, inşaat mühendisi Ersin Kiriş hakkında dava açmıştı.

Kabataş betona boğuldu, başka bir iskele planı var mı?

Daha onay almadan iki yıldır bu projeyle boğazı hafriyat ve betonla dolduran, bunu yaparak suç işleyen şirketlerin ve İBB’nin projeyi durdurmasının, ve iptal edildiğinin dile getirilmesinin Kadir Topbaş’ın belediye başkanlığından azledilmesiyle ilgisi var mı? Sorusunu akla getiriyor.

Konuyla ilgili İBB başkanlığına dilekçe yazan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon kurulu sekreteri Cevahir Efe Akçelik:
1. Kabataş İskeleleri Dolgu ve Yakın Çevresi Meydan Düzenleme Projesi iptal edilmiş midir?

  1. Proje kapsamında tanıtım, reklam giderleri de dahil ne kadar harcama yapılmış, kamu zarara uğratılmış mıdır?
  2. Proje ile tasarlanan Kabataş-Mahmutbey Metro hattı, deniz ulaşımı, tramvay ve füniküler hattı entegrasyonu nasıl sağlanacaktır?
  3. Proje ile yer altına alınması planlanan Dolmabahçe-Fındıklı kara ulaşım trafiğinin akıbeti ne olacaktır?
  4. Proje ile yer altına alınması planlanan belediye otobüs duraklarının akıbeti ne olacaktır?

Dilekçe 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı kanunu hükümlerince belediyenin cevap vermesi gereken yasal süre belirtilerek bitirildi. Dilekçeye belediyenin nasıl cevap vereceği ve İstanbul halkı için çileye dönüşen bu projeyi nasıl savunacağı merakla bekleniyor.