New York Times gazetesi Cumartesi Annelerini yazdı

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta buluşmasına biber gazı ve plastik mermiyle saldıran polis 47 kişiyi gözaltına almıştı.

Amerikan New York Times gazetesi, polisin Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta toplantısına biber gazı ve plastik mermiyle yaptığı saldırıyı bugünkü sayfalarına taşıdı. Gazete haberi okuyucularına “Türk polisi, kaybedilen yüzlerce insanı protesto etmek için İstanbul’da düzenli olarak toplanan ve aralarında 80 yaşlarındaki kadınların da bulunduğu aktivistleri dağıtmak için güç kullandı” ifadeleriyle duyurdu.

Haberde, “Cumartesi Anneleri olarak bilinen grup, 1980 darbesi ve sonrasında Türk güvenlik güçleriyle Kürt isyancıların çatışması sırasında kaybedilenler için adalet talep etmek amacıyla cumartesi günü 700. toplantısını yapacaktı. Polis eylemi durdurmak için biber gazı kullandı ve 47 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların tamamı cumartesi akşamı serbest bırakıldı” ifadelerine yer verildi.

Emine Ocak’ın gözaltı anının fotoğrafına da yer veren gazete “Cumartesi günü, onun (Emine Ocak) gözaltına alınması göstericiler arasında isyana yol açtı” yorumunda bulundu.

New York Times’ın haberi şöyle devam etti:

Oturma eylemine katılanlardan, muhalif hukukçu Sezgin Tanrıkulu “Onu (Emine Ocak) geri almak için polis otobüsüne gittik. Kızı da arkasından gitmişti. Ocak’ı otobüsten indirdiler ama kızını gözaltına aldılar” dedi.

Tanrıkulu, “Polis tek yaptıkları orada oturmak olan insanları döverek gözaltına aldı. Polise mukavemet de göstermiyorlardı, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na da karşı gelmiyorlardı” diye konuştu.

Cumartesi Anneleri, zaman zaman politik baskıdan kaynaklanan aralar verseler de 1995’ten beri İstanbul’daki Galatasaray Meydanı’nda haftalık oturma eylemi yapıyor. Grubun Arjantin’deki askeri diktatörlük sırasında kaybedilenlerin akıbetini sormak için düzenli gösteriler yapan Plaza de Mayo annelerinden esinlendikleri söyleniyor. 1980’lerde ve 90’larda yüzlerce Türkiye vatandaşının PKK ile çatışmaların zirve yaptığı dönemde kaybedildiğine inanılıyor.

Cumartesi Anneleri, sevdikleri kişilerin kemiklerini ya da mezarlarını arıyor ve faillerin yargılanmasını istiyor.

35 yaşındaki Besna Tosun, oturma eylemlerine babası Fehmi Tosun’un evinden alındığı 1995’ten beri katılıyor. Cumartesi günü o da gözaltına alınanlar arasındaydı.

Polis saldırısı, eylemin düzenlendiği Beyoğlu ilçesindeki yetkililerin gösterinin yasaklandığını duyurmasının ardından geldi. Yetkililer, gösteriye katılım çağrılarının, Türkiye’nin terörist bir organizasyon olarak gördüğü PKK ile bağlantılı sosyal medya hesapları üzerinden yapıldığını öne sürdü.

Sert müdahale, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş çapta güçler içeren yetkiler kazanmasından iki ay sonra geldi ki, aktivistler bu yetkilerin ifade özgürlüğünü ezip geçmek için kullanılacağından korkuyor.