KHK direnişçisi Nursel ve Selvi öğretmenler ikinci kez tutuklandı

Direnişlerinin 86. haftasında yine gözaltına alınan KHK direnişçisi eğitim emekçileri Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından ikinci kez tutuklandı.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile mesleklerinden ihraç edilen eğitim emekçileri Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki direnişlerinin 86. haftasında, 29 Ekim’de yaptıkları basın açıklaması sırasında gözaltına alınmışlardı.

Dün ise savcılık ifadelerinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

16 günlük tutsaklığın ardından 6 Eylül’de tahliye edilmişlerdi

Direnişleri boyunca çok sayıda saldırı ve gözaltı uygulamasıyla karşılaşan Nursel ve Selvi öğretmenler, 74. hafta eylemlerinde gerçekleşen gözaltı sonrası tutuklama talebiyle sevk edildikleri hakimlik tarafından verilen skandal karar ile “Bakırköy Meydanı’na 200 metreden fazla yaklaşmama” cezası almışlardı. Ertesi hafta 13 Ağustos’ta Bakırköy’de basın açıklaması yapmak istediklerinde yine gözaltına alınan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat bu kez de yurtdışına çıkış yasağı ve imza verme şartıyla serbest bırakılmıştı.

20 Ağustos’ta 76. hafta eylemleri sonrası da işkence ile gözaltına alınan ve ertesi gün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanan direnişçi eğitim emekçileri, 16 günlük tutsaklığın ardından Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden 6 Eylül’de tahliye edilmişlerdi.

‘Seçim standı kurulunca gözaltılar da başladı, her gözaltına alındığımızda dövüldük’

Nursel Tanrıverdi, eylemlere nasıl başladıkları ve neler yaşadıklarıyla ilgili Ağustos ayında bianet’e yaptığı açıklamada, Haziran 2018’e kadar ara sıra yaşanan polis tacizi dışında bir müdahale olmadığını, ama Bakırköy Meydanı’na seçim standı kurulunca gözaltıların da başladığını ifade etmiş ve “Her gözaltına alındığımızda Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldük, dövüldük” demişti.