Katar, Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile 3.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Al Sani’nin, Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söylediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Beştepe’de çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’yi Beştepe’de resmi törenle karşıladı. Törenin ardından Erdoğan ve Al Sabi Temim çalışma yemeğine geçti.

Yaklaşık 3.5 saat süren görüşmeye Katar Maliye Bakanı Al Emadi ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da katıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmelerin ele alındığı aktarıldı. Ayrıca Katar Emiri Al Sani’nin, Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım yapacaklarını söylediği belirtildi.

‘DOĞRUDAN YATIRIM’ CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN SİTESİNDE YER ALMADI

Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Katar Emiri Şeyh Temim’in çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Şeyh Temim, görüşmede, Katar olarak Türkiye’ye 15 milyar dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceklerini ifade etmişlerdir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi’nin de hazır bulundukları görüşmede iki lider, Türkiye-Katar arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirme hususundaki kararlılıklarını teyit etmişlerdir.”

Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar’ın doğrudan yatırım yapacağını belirtti.

Gazete Duvar