Kapatılan Özgür Gündem’in ertelenen davaları 9 ve 10 Ekim’de görülecek

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 9 yazar ve çalışanının “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandıkları davanın devamı 9 Ekim’de görülecek.

Özgür Gündem editör ve yöneticileri Eren Keskin, Reyhan Çapan, Filiz Koçali, Ayşe Berktay, Nuray Özdoğan, Celalettin Can, Ayşe Batumlu ve Reyhan Hacıoğlu’nun ‘suç işlemeye alenen tahrik’, ‘suçu ve suçluyu övme’ ve ‘terör örgütü propagandası’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşması saat 09:30’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

9 Temmuz 2018 tarihli duruşmada mahkeme, sanıklar hakkında aynı suçtan yargılama bulunduğu, suç tarihlerinin birbirine yakın olduğu ve sanıkların hukuki durumunun birlikte belirlenmesinde zorunluluk görüldüğünden dosyanının ana dava ile birleştirilme hususunun değerlendirilmesine karar verdi. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dava dosyasının incelenmesi için istenmesi yönünde ara karar oluşturan mahkeme, bir sonraki duruşmayı 9 Ekim’e ertelemişti.

Özgür Gündem ana davası

Özgür Gündem ana davası olarak bilinen Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Zana Bilir Kaya, İnan Kızılkaya, Eren Keskin, Kemal Sancılı ve Bilge Aykut’un yargılandığı davanın duruşması saat 09:45’te İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Özgür Gündem editörleri, yazarları ve çalışanları Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Öncü Akgül, Celalettin Can, Hüseyin Akyol, Ömer Ağın, Veysel Kemer, Dilşah Karakaya ve Yüksel Oğuz’un ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ iddiasıyla yargılandıkları davanın duruşması saat 11:10’da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kaynak: Evrensel