‘Kadınlar cinsel ilişkiye zorlanıyor’ haberinin ardından: Telhamut Çadır Kenti’nde soruşturma başlatıldı

Urfa’da bulunan Telhamut Çadır Kenti’ndeki mülteci kadınların kamp çalışanları tarafından zaruri ihtiyaçları karşılığında cinsel ilişkiye zorlandıkları iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesindeki Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınların zorunlu ihtiyaçları karşılığında cinsel ilişkiye zorlandıkları iddia edilmişti.

Mezopotamya Ajansı’nın gündeme getirdiği haberin üzerine kampta adli soruşturma başlatıldı.

Aktarılan bilgiye göre soruşturma ile birlikte kampın güvenlik müdürünün görev yeri değiştirildi, organizasyonda yer alan H.D. isimli çalışan açığa alındı ve olaya ilişkin adli soruşturma başlatıldı.

Ceylanpınar Kaymakamı Ahmet Karatepe’nin, haberin yayınlandığı gün (10 Ağustos) Ceylanpınar Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla adli soruşturma başlattığı ve adı geçen H.D.’nin soruşturma boyunca görevden uzaklaştırdığı kaydedildi.

Urfa Valiliği’nin ise, kaymakamlıktan konuyla dair rapor talep ettiği belirtildi.

Ne olmuştu?

İddiaların üzerine çadır kenti incelemek isteyen heyete izin verilmemişti. Zorla Alıkonulan Mücadele Platformu, Diyarbakır Barosu, Urfa Barosu, İHD Urfa Şubesi, TJA, SES ile Kadın Yaşam Evi ve Dayanışma Derneği temsilcilerinin yer aldığı bağımsız heyet Telhamut Mülteci Kampı’nın girişinde güvenlik tarafından durdurulmuştu.

Çadır kentin güvenliğinden sorumlu olan Jandarma komutanıyla konuşan ve kentin koşullarını görmeyi talep eden heyet yetkililerine komutan ‘Kampta her şey güzel incelenecek bir şey yok’ cevabı vererek yaşanan skandal ile ilgili bilgi almak isteyen heyetin girişine izin alınmadığı gerekçesiyle müsaade edilmemişti.