Kadıköy’de sempozyum: Alternatif eğitimde yeni düşünce, yöntem ve teknikler

Kadıköy’de Uluslararası Alternatif Eğitim Sempozyumu düzenlenecek.

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek ve 18-19 Mayıs’ta Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek sempozyumda, “Alternatif Eğitimde Yeni Düşünce, Yöntem ve Teknikler” başlığı altında bir çok oturum ve konferansın yanı sıra, alternatif eğitim atölyeleri de yer alıyor.

Mecut eğitim sisteminden duyulan rahatsızlık, eğitimcileri ve aileleri farklı yaklaşımlar için arayışlara sevk ediyor. Türkiye’de yakın yıllarda alternatif eğitim iddiası taşıyan girişimler hayat bulmaya başladı. Dünyada geliştirilen bir çok model ile ilgili uygulama örnekleri ortaya çıkartılırken, alternatif eğitim tartışmaları, pratik uygulamaları ile eş zamanlı devam ediyor. Alternatif Eğitimin ne olduğu, eğitim sürecinin bileşenlerine neler kazandırabileceğine dair kapsamlı paylaşımların ve deneyim aktarımlarının gerçekleştirileceği sempozyum da bu açıdan dikkat çekiyor.

Çeşitli kuruluş ve inisiyatiflerin düzenlediği sempozyumda Türkiye’den örnek alternatif eğitim uygulamalarının tartışılacağı, pratik uygulamalar üzerinden deneyim aktarımı yapılacağı belirtilirken uluslararası katılımcılar da dünyadan alternatif eğitim uygulamalarına dair deneyimlerini paylaşacaklar.
Almanya’nın önemli eğimbilimcilerinden Prof. Dr. Paul Mecheril’in “Alternatif Eğitim İçin İmkan ve Açılımlar” adlı bildirisiyle açılacak olan sempozyumda Viyana Üniversitesinden
dilbilimci ve eğitimbilimci Prof. Dr. İnci Dirim, Fransa’nın alternatif okullarından BIHOTZA’nın kurucusu ve müdürü Emilie Mendiate ve Viyana Üniversitesinden Johannes Köck, alternatif eğitim için bir yönelim haritası çizmeye çalışacaklar.
Alternatif eğitim uygulamaları ile ilgili tartışmalardan biri de, alternatif eğitim çalışmalarının basında nasıl yer bulduğu olacak. “Alternatif Eğitim Basında Nasıl Yer Almalı?” başlıklı oturumda direnişteyiz.org adına İlknur Kavlak, Cumhuriyet Gazetesi’nden Figen Atalay, Habertürk’ten Pervin Kaplan ve gazeteci Umay Aktaş, Alaaddin Dinçer’in moderatörlüğünde tartışacaklar.

Sempozyum kapsamında gerçekleştirilecek Alternatif Eğitim Atölyeleri başlıkları ise şöyle:Çocuklar için Terapötik Sanat Atölyesi,  Alternatif Eğitimde Yaratıcı Dramanın Kullanımı, Çocuk Eğitim Masal Üçgeni, T-İstasyonu, OrffSchulwerk – Elementer Müzik ve Hareket Eğitimi, Alternatif Eğitimde Yaratıcı Dansın Kullanımı, Waldorf Pedagojisinde Okuma-Yazma ve Matematik Öğretimi, Waldorf Pedagojisinde Masa Tiyatrosu18 Mayıs cuma günü başlayacak ve iki gün sürecek sempozyumun programına ve detaylı bilgisine internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.( http://alternatif-egitim.org/ )