İşten atma ve gözaltıların yaşandığı TARİŞ önünde açıklama

7 çalışma arkadaşlarının işten atılması üzerine dün (6 Kasım) direnişe geçen TARİŞ işçilerine polis saldırdı; 65 kişi gözaltına alındı ve saatler sonra bırakıldı. TARİŞ’te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş gece saatlerinden bu yana yaşananlara ilişkin fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir’deki Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler, servisleriyle dönmeyerek fabrika içinde eyleme başladı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçilere polis saldırdı. Fabrika önüne gelen çevik kuvvet, 65 kişiyi gözaltına aldı. Aralarında sendikacıların da olduğu 65 kişiden 33’ü saat 04.00 sıralarında, diğer işçiler ise ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı.

TARİŞ’te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş gece saatlerinden bu yana yaşananlara ilişkin fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Farklı sendika ve siyasi parti temsilcilerinin de destek verdiği açıklamada, TARİŞ tarafından sendikanın görüşme taleplerine yanıt verilmediği ve işçilerin sendika haklarını kullandıkları için cezalandırıldıkları ifade edildi, “İşçi arkadaşlarımız gece boyunca gözaltında kaldı. Suç var mı, yok! İşçiler yasal haklarını kullandı. Talebimiz insanca yaşamaya yetecek bir ücrettir. Sendikanın tanınmasını ve toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz. Atılan işçiler işe geri dönene kadar fabrika önünden ayrılmayacağız.” denildi.

DİRENİŞ DÜN BAŞLADI

DİSK/Gıda-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışmasının yaklaşık 5 ay önce tamamlandığını belirten TARİŞ İşçileri, işverenlerin sendikayı tanımadığını ve kendilerine baskı yapıldığını aktardı. “Ya başka sendika, ya da istifa” denildiğini ifade eden işçiler, bunun üzerine işçiler 6 Kasım’da fabrikadan çıkmama kararı alarak işyerinde eyleme başladı.

‘ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINANA DEK DİRENİŞİMİZ SÜRECEK’

Gıda-İş’e üye olduğu için TARİŞ’ten atılan işçilerden Murat Yılmaz, fabrika yönetiminin işçinin iradesini tanımayarak sendikayı kabul etmediğini belirtti:

“Patron, sendikaya üye olmamızı engellemek için bize baskı uyguladı. Akşam 17:30 sıralarında 7 işçi işten atıldı ve gerekçe olarak kadro fazlalığı gösterildi. Ancak biz işten atmaların sendikal faaliyetlerimiz gerekçesiyle olduğunu biliyoruz. Tüm kamuoyundan ve demokrasi güçlerinden, atılan tüm işçiler geri alınana ve sendika tanınana dek sürecek direnişimize destek vermelerini bekliyoruz.”

Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ise “TARİŞ değerini korumak önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerimizin taleplerini karşılamaktan geçmektedir. Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz” dedi.

DERİTEKS’TEN DESTEK

Deriteks Sendikası iş yeri temsilcileri de TARİŞ’e gelerek işçilerin direnişine destek verdi.

ÇEVİK KUVVET, HAKKINI ARAYAN İŞÇİYİ GÖZALTINA ALDI

Daha sonra fabrikaya gelen ve işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu iddia eden Emniyet İl Müdür Yardımcısı, Mazhar Uzbek ile görüştü. Uzbek, işçilerin taleplerinin net olduğunu ve anayasaya aykırı davrananın patron olduğunu ifade etti.

Fabrika önüne gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi ise kapı önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldı ve direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. Çevik kuvvet ekiplerinin 65 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Gözaltına alınan işçiler ve sendika yöneticileri sabah saatlerin serbest bırakıldı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar arasında Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Genel-İş İş Yeri Temsicisi Eren Bilgen, Genel-İş 7 No’lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Genel-İş 2 No’lu Şube Yöneticisi Bayram Kesgin, Birleşik Metal-İş İş Yeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek, Genel-İş 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Ümit Gültekin ve Akar Tekstil İşyeri Temsilcileri de var.

‘İŞTEN ATILMAMIZIN NEDENİ SENDİKAYA ÜYE OLMAMIZ’

Serbest bırakılan işçilerden Davut Ay “İşten atılmamızın nedeni, sendikaya üye olmamız. Bundan 5-6 ay önce tehditler yapıldı zaten. Sonuç buraya geldi. İşten attılar. İfadelerimiz alındı. Doktor kontrolden geçirildik ve serbest bırakıldık” dedi.

‘YAPILAN MUAMELEYİ KINIYORUM’

Serbest bırakılan işçilerden Murat Yılmaz ise direnişin devam edeceği şu sözlerle aktardı:

“Sendika temsilcisi arkadaşımızın uyarısıyla beraber dışarıya sukunetle kendi isteğimize göre çıkmamıza rağmen polis bize müdahale etti. Bunu kınıyorum. Yapılan muamelenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Direnişe devam edeceğiz. Bugün saat 11.00’de basın açıklamamız var. Sabah itibariyle de fabrikada direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

GÖZALTILAR SONRASI FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Sabaha karşı serbest bırakılan TARİŞ işçileri, 7.30 da yeniden fabrika önünde bir araya geldi. Burada açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, “Hukuksuzluğun sorumluları bunun hesabını verecekler. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikamızla diyaloğa geçilmesini istiyoruz. Diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek” dedi.

Ayrıca personel müdürü, gözaltından çıkan işçilere idari izinli sayılacaklarını açıkladı.

ATILAN İŞÇİLER GERİ DÖNENE KADAR DİRENİŞ DEVAM EDECEK

TARİŞ’te örgütlü olan DİSK/Gıda-İş gece saatlerinden bu yana yaşananlara ilişkin fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya farklı sendika ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Direnişteki TARİŞ işçileri ise fabrika yönetiminin kendilerini idari izinli göstermesi nedeniyle eyleme katılamadı. Basın açıklamasını yapan DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, “2 kez TARİŞ’le görüşme talep ettik. Onlar ‘Biz sendikalı işçi istemiyoruz’ dedi. İşçiler istifaya zorlanırken yasalar neden uygulanmıyor? Bu yasalar hep işverenlerden yana mı olacak? İşçilerin hak ve özgürlükleri güvence altına alınmadığı taktirde demokrasiden söz etmek mümkün olmaz. İşçi arkadaşlarımız gece boyunca gözaltında kaldı. Suç var mı, yok! İşçiler yasal haklarını kullandı. Talebimiz insanca yaşamaya yetecek bir ücrettir. Sendikanın tanınmasını ve toplu sözleşme yapılmasını istiyoruz. Atılan işçiler işe geri dönene kadar fabrika önünden ayrılmayacağız. Sendika haklarını kullandıkları için cezalandırıldılar” dedi.

Aslan’ın ardından açıklamaya katılan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı söz aldı:
“Kendilerini demokrat ilan edenler işçilere asgari ücreti reva görüyor. Talepler kabul edilmezse İzmir halkına TARİŞ ürünleri almama çağrısı yapacağız.”

İzmir/EVRENSEL