İki alüminyum devi konkordato talep etti

Türkiye’nin en büyük 100 ihracatçı şirketi arasında yer alıp aynı zamanda alanındaki en büyük şirketlerinden olan, 95 yıllık Burak Alüminyum ve 58 yıllık Teknik Alüminyum konkordato talep etti. Şirketlere konkordato komiserleri atandı.

Ekonomide yüksek faiz-yüksek döviz sarmalıyla birlikte kriz giderek derinleşirken, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ardından büyük ölçekli fabrikalardan kilit haberleri de artmaya başladı.

Hürriyet’in haberine göre; Türkiye’nin en büyük 100 ihracatçı şirketi arasında yer alıp aynı zamanda alanındaki en büyük şirketlerinden olan, 95 yıllık Burak Alüminyum ve 58 yıllık Teknik Alüminyum konkordato (batık durumdaki şirketlerin borçlarını karşılayabilecekleri koşullar dahilinde alacaklarıyla yaptığı iflas anlaşması) talep etti.

Teknik Alüminyum AŞ’nin çoğunluk hissedarı İbrahim Kölük tarafından yapılan konkordato başvurusunda şirketin piyasa koşullarına uyum sağlayamaması, yaşadığı mali sıkıntı, 400 milyon liralık borç yükü ve icra takipleri gerekçe gösterildi.

Burak Alüminyum AŞ’nin başvurusunda da yaşanan mali darboğaz, 300 milyon liralık borç yükü ve haciz işlemleri gerekçe gösterildi.

Her iki şirket için de tedbir kararı alınırken, konkordato komiserleri atandı.