IKBY’de gergin seçim: KDP önde itirazlar var

Fotoğraf:AA

Irak Kürdistanı’nda parlamento seçimlerine dönük itirazlar artarken, Seçim Komisyonu Sözcüsü kendilerine ciddi ihlal bilgilerinin ulaştığını ve tümünü inceleyeceklerini söyledi.

Irak Kürdistanı Parlamentosu 5’inci dönem seçimleri 30 Eylül Pazar günü yapıldı. Sabah 08.00’de başlayan seçimler 18.00’de tamamlanarak oyların sayımına geçildi.

Katılım oranının yüzde 57,96 olarak açıklandığı seçimlerin resmi sonuçlarının 72 saat içinde açıklanması bekleniyor. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) seçimi önde götürüyor. KDP’yi sırasıyla Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Goran Hareketi (Değişim Hareketi), Yeni Nesil Hareketi, İslami Topluluk Hareketi (Komeleyi İslami), İslah Cehpesi İttifakı ve Serdem İttifakı takip ediyor.

SEÇİM KOMİSYONU SÖZCÜSÜ: CİDDİ İHBARLAR VAR

Seçime ilişkin ilk açıklama Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şivan Zirar’dan geldi. Irak ile Kürdistan bölgesinden 46, yurt dışından ise 30 uluslararası kuruluşun gözlemci olarak takip ettiği seçimlere ilişkin Zirar, resmi olmayan sonuçlara göre katılım oranını açıkladı. Katılım oranının yüzde 57,96 olduğunu ve beklenenden düşük olduğunu söyleyen Zirar, kendilerine ihlaller konusunda da ciddi ihbarların ulaştığını ve ihlallere ilişkin açıklamanın gerekli incelemelerin yapılmasından sonra kamuoyuna duyurulacağını açıkladı.

PARTİLERDEN USÜLSÜZLÜK AÇIKLAMALARI

Seçimlere ilişkin tartışma yaratacak açıklama ilk olarak KYB’den geldi. İlk alınan sonuçlarda Süleymaniye’de Goran Hareketi’nin önde olduğu, Erbil’de ise KDP’den sonra Yeni Nesil Hareketi’nin sürpriz bir çıkış yaptığının gözlenmesi üzerine KYB Sözcüsü Sadi Pire’nin seçim sonuçlarını tanımayacaklarına ilişkin açıklaması basına düştü. Bu açıklamanın daha sonra geri çekildiği ifade edilse de KDP ve KYB’den ayrı ayrı seçimlerde usülsüzlük yapıldığına dair açıklamalar geldi.

KYB Seçim Ofisi tarafından yapılan açıklamada KDP’nin güçlü olduğu Bahdinan ve Erbil kentlerinde oy kullanma işlemleri sırasında çeşitli ihlallerin yaşandığına dair ellerinde belge olduğu bilgisine yer verildi. KYB Seçim Ofisi açıklamasında “Bu ihlallerden Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı sorumludur” denildi.

KDP ise Süleymaniye ve Halepçe kentlerinde seçimlerde ciddi usülsüzlükler yapıldığını iddia etti. KDP’nin Süleymaniye ve Halepçe Teşkilatı Sözcüsü Etan Şeyh Hasan Süleymaniye ve Halepçe’deki bazı seçim merkezlerinde oy kullanma sırasında usulsüzlük yapıldığını iddia ederek bu kentlerde sonuçlara itiraz edeceklerini söyledi.

TALABANİ: KARAR VERMEK İÇİN HENÜZ ERKEN

KYB’den bir diğer açıklama da Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı ve KYB yöneticisi Kubad Talabani’den geldi. KYB Sözcüsü Sadi Pire’nin açıklamasının geri çekildiği saatlerde basına konuşan Kubad Talabani, “Seçim sonuçlarını kabul ya da reddetmek için henüz erken” dedi. Seçimlere katılım oranının düşük olmasına rağmen başarılı bir seçim süreci yaşandığını belirten Talabani, Pire’nin tartışma yaratan sözlerine ilişkin ise “Sadi Pire, sahtekarlık oranının yüksek olması durumunda seçimleri reddedeceklerini kastetti” açıklamasında bulundu.

KOYÊ’DE 4 PARTİDEN ORTAK AÇIKLAMA

Seçim sonuçlarına ilişkin Koyê’de 4 partiden ortak açıklama geldi. KDP, Goran Hareketi, Kürdistan İslami Topluluk Hareketi (Komeleyi İslami) ve Kürdistan İslami Birlik Hareketi (Yekgırtu İslami) Koyê seçimlerinde yaşanan ihlalleri ‘sahtekarlık’ olarak tanımlayarak KYB’yi suçladılar. 4 partinin ortak açıklamasında Koyê seçim sonuçlarının tanınmayacağı bilgisine de yer verildi. Koyê’de KYB’nin seçim merkezlerine askeri güç yerleştirerek oy kullanma ve sayım süreçlerine müdahalede bulunduğunu iddia eden partiler yaşananların seçim sonuçlarına gölge düşürdüğünü belirttiler.

Seçimlere ilişkin KDP’nin güçlü olduğu Bahdinan bölgesinden de itirazlar geldi. Bahdinan bölgesinde Yekgirtu İslami Hareketi’nin taraftarları oy kullanma sırasında baskı altına alındıklarını iddia ederek sayım esnasında yaşanan ihlallere yönelik itirazlarının da engellendiğini belirttiler. KYB, Goran hareketi ve Yeni Nesil Hareketi taraftarları ise Bahdinan bölgesinde seçim sürecini tamamen KDP’nin yönlendirdiğini ve diğer partilerin bir etkisinin olmadığını savunarak, Bahdinan’da demokratik bir seçim sürecinin yaşanmadığını ileri sürdüler.

RESMİ OLMAYAN İLK SONUÇLAR

Oy sayım işlemlerinin devam ettiği Kürdistan Bölgesi’nde ilk sonuçların alınmasından sonra KDP’nin açık ara önde gittiği belirtiliyor. Resmi olmayan ilk sonuçlara göre KDP’nin 111 üyeli parlamentoda 40’ın üzerinde parlamenter seçerek ilk sırada yer alması beklenirken KYB’nin ikinci parti olacağı belirtiliyor.

Oy sayım işlemlerinin resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 75’i tamamlanmışdurumda. Bölge basınına yansıyan ilk sonuçlara göre Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yüzde 43 oy oranı ile ilk sırada yer alırken onu yüzde 20 ile Kürdistan Yutseverler Birliği (KYB), yüzde 13 ile Goran Hareketi, yüzde 9 ile Yeni Nesil Hareketi, yüzde 7 ile İslami Toplulik Hareketi (Komeleyi İslami), yüzde 6 ile İslah Cehpesi İttifakı ve yüzde 1 ile Serdem İttifakı takip ediyor.