İHD: Ölüm orucundaki Vefa Kartal’ın yaşamı, cezaevi idaresinin iki dudağı arasında

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Vefa Kartal, tedavisi yapılmadığı ve hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için 89 gündür ölüm orucunda. İHD, Vefa Kartal’la ilgili yaptığı açıklamada “Kartal’ın yaşamı, cezaevi idaresinin iki dudağı arasında. Cezaevi idaresini sorumluluğa davet ediyoruz” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, açlık grevinin 89. gününde olan mahpus Vefa Kartal’ın “ölümle burun buruna olduğunu” açıkladı ve hapishane idaresini sorumlu davranmaya çağırdı.

24 yıldır değişik hapishanelerde kalan Kartal, şu anda Tekirdağ F Tipi Cezaevinde bulunuyor.

Hasta mahpus Vefa Kartal, şu taleplerle açlık grevine başlamıştı:

* Temel insan haklarının sağlanması

* Cezaevi koşullarının düzeltilmesi

* Tedavisinin yapılması

İHD’nin açıklamasında, Kartal’ın açlık grevini bırakmasının, cezaevi idaresinin basit bir kararına bağlı olduğu ifade edildi.

“Basit ve geçici bir işlem ile mümkün”

Vefa Kartal, İHD İstanbul Şubesinden avukatların kendisiyle 26 Eylül’de yaptığı görüşmede, cezaevi idaresinin bazı düzenlemeler yapmasıyla eylemini bitirebileceği bir zeminin oluştuğu konusunda hemfikir olunmuştu.

İHD temsilcileri, bu görüşme sırasında, Vefa Kartal’ın yürüme güçlüğü çektiğini, konuşurken sık sık göğsünü tutarak durup derin nefes aldığını, bilincinin yerinde olduğu gözlemlediklerini açıkladı.

28 Eylül’de de cezaevi idaresine Kartal’ın taleplerini ileten İHD temsilcileri, görüşmede, “Kartal’ın bu eylemini sonlandırmasının basit ve geçici bir işlem ile mümkün olabileceğini, Kartal’ın yaşamının cezaevi idaresinin ellerinde olduğunu” söylendi.

İHD’den yapılan açıklamada, cezaevi idaresinin olumlu tutum takınacağı yönünde bir kanaatle görüşme sonlandırıldığı belirtildi.

Ancak sonrasında, ailesinin Kartal ile görüşme talepleri reddedildi.

İHD, “Vefa Kartal’ın son durumu hakkında doğrudan bilgi edinme yollarının kapandığını” açıkladı.

“Vefa Kartal için saniyeler bile değerli”

Konuyla ilgili yazılı bilgilendirme yapan İHD, “Ölümle burun buruna gelmiş olan Vefa Kartal için saniyeler bile değerliyken, cezaevi idaresi tarafından bu bilinmesine ve son görüşmenin üzerinden üç gün geçmesine rağmen şu ana kadar bir açıklama yapılmamış olmasından büyük bir endişe ve üzüntü duyuyoruz” dedi.

“Ölümünden ya da bu eylemi nedeniyle yaşayacağı sağlık sorunlarından cezaevi idaresi, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı sorumlu olacak.”

Ne olmuştu?

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası mahkumu Vefa Kartal 24 yıldır cezaevinde.

Yaklaşık iki yıl önce, beyin lobları arasındaki damarlarda şişme olduğu için beyin cerrahisine sevk edilen Kartal’da hepatit B, prostat, yüksek tansiyon, ülser, bağırsak sorunu, alerji gibi birçok sağlık sorunu mevcut.

Hasta mahpus Kartal, 18 Ağustos 2017’de İzmir 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeyken de hak ihlallerine karşı açlık grevine girmiş, bu eylemine 114’üncü günde son vermişti.

Başta tedaviye erişim hakkı olmak üzere temel haklarının sağlanması talebiyle girdiği açlık grevi yarın 90. gününde olacak.