Hotpoint ve Indesit ile bilinen beyaz eşya devi Whirlpool, Türkiye’den çekiliyor

Türkiye’de Hotpoint ve Indesit markalarıyla faaliyet gösteren ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool, Türkiye pazarındaki satışlarını sonlandırma kararı aldı. Beyaz eşya satışlarındaki daralma Eylül ayında yüzde 37’ye çıkarken; ilk dokuz ay itibarıyla da yüzde 16’yı geçti.

Whirlpool’dan Reuters’a yapılan açıklamada, şirketin “mevcut ticari faaliyeti üzerine yeniden odaklanmak ve doğru ölçekte tekrar konumlandırmak üzere” Türkiye yerel satış operasyonundan çıkma kararı aldığı belirtildi. Çıkış süreci için kesin bir takvimin belirlenmediği ifade edilirken, şirketin Manisa’daki tesisinde ihracat odaklı üretimi sürdüreceği açıklandı.
Şirketin Manisa’da soğutucu ve çamaşır makinesi üretim tesisi bulunuyor. Türkiye’de kendisine ait 3 mağazanın yanı sıra, 83 yetkili bayi ve 398 satış noktası bulunan Whirlpool, Türkiye’de Hotpoint ve Indesit markaları ile faaliyet gösteriyor.

İç pazardaki küçülme 2019’da artarak sürebilir

Türkiye Beyaz Eşya sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre, beyaz eşya satışlarındaki daralma Eylül ayında yüzde 37’ye çıkarken; ilk dokuz ay itibarıyla da yüzde 16’yı geçti. TÜRKBESD Başkanı Ergün Güler, geçtiğimiz günlerde 2019 yılına ilişkin yaptığı değerlendirmede, tüketimdeki daralmanın piyasaya yeni yansımaya başladığını; bu nedenle iç pazardaki küçülmenin 2019’da yüzde 15-20’ye ulaşabileceğini söylemişti.