Hisarcıklıoğlu hükümet gibi konuştu: ”Yatırımın önündeki engelleri kaldırdık”

Patron örgütlerinden, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 74’üncü Genel Kurulu’nda yeniden başkan seçilen Rifat Hisarcıklıoğlu, hükümet ile beraber çok büyük başarılara imza attığını anlattı.

Önümüzdeki dönem için hayli iddialı hedefler sıralayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin sadece bölgesinin değil, dünyanın ekonomik devi olacağını, Uluslararası yatırımcıların Türk şirketlerine ortak olmak için sıraya gireceklerini, dünyadaki her evde en az bir Türk malı kullanılacağını vb. şeyler söyledi.

İşçilerin, emekçilerin aklında tutması gereken; Hisarcıklıoğlu’nun hükümet ile beraber imza attığını söylediği büyük başarıların bazıları şunlar:

“İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ MEVZUATI, KOBİ’LERİMİZE BÜYÜK YÜKLER GETİRİYORDU, BUNLARI KALDIRTTIK”

“İş ve yatırım ortamı önündeki engelleri tespit edip, hükümetimizle birlikte kaldırdık. En çok şikâyet ettiğimiz konu olan, istihdam maliyetlerinin düşürülmesini sağladık…”

“İş sağlığı ve güvenliği mevzuatı, KOBİ’lerimize büyük yükler getiriyordu, bunları kaldırttık…”

“Sanayicinin üzerindeki emlak vergisi yükünün azaltılmasını sağladık. Konutta, beyaz eşyada, mobilyadaki vergiler, bizim önerimizle indirildi. Turizm sektöründe uçak ve kruvaziyer destekleri, bizim talebimizle getirildi. Sigorta acentelerimizi KOBİ kapsamına aldırdık. Hep şikâyet ettiğimiz damga vergisinin kapsamını daralttık…”

“Biriken KDV alacaklarımız konusunda da talebimiz üzerine bir çalışma başlatıldı…”

“Tarımda 50 yıllık hayalimiz gerçek oldu…”

“ZORUNLU ARABULUCULUK SİSTEMİNİN UYGULAMAYA ALINMASINI SAĞLADIK”

“Büyük sıkıntı yaşadığımız bir başka alan, yargı sistemiydi. Özellikle iş mahkemelerindeki davalarda, işveren yüzde 99 haksız çıkıyordu. Bunu değiştirmek üzere, zorunlu arabuluculuk sisteminin uygulamaya alınmasını sağladık. Aylar, hatta yıllar süren davalar, artık günler-haftalar içinde çözülüyor…”

24 Haziran seçimlerine kısa bir zaman kaldı. İşçi emekçilerin Saray Rejiminin ne demek olduğunu, kimler için var olduğunu aklında tutarak tercih yapmasında fayda var!

İşçi Gazetesi / 16 Mayıs 2018