Hakkari’de ‘Şarbon’ tehlikesi: 201 hayvan öldü

Hakkari merkeze bağlı Kırıkdağ’da ortaya çıkan Şarbon hastalığı nedeniyle şuan kadar 200’den fazla hayvan öldü ve 3 köy karantina altına alındı. Köylüler, yetkililerin geç müdahalede bulunduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamza Gündüz’ün haberine göre Hakkari Merkeze Bağlı Kırıkdağ köyüne bağlı Yukarı Kırbaş mezrasında 201 hayvan şarbon hastalığı nedeniyle öldü. Köylüler, hayvanlarını besledikleri Oledirî yaylasında ortaya çıktığını ileri sürdükleri hastalığa karşı önlem alınmaması halinde tüm hayvanlarını kaybedeceklerini söyledi.

Yukarı Kırbaş mezrasına 10 kilometre uzaklıkta bulunan Oledirî yaylasında küçükbaş hayvan besiciliği yapan köylülerden Emin Yiğit, ilk başlarda hayvan ölümlerinin artmasına rağmen yol olmadığı için veterinere gidemediklerini dile getirdi.

Yiğit, Tarım Müdürlüğü’nün tavsiyesi üzerine hayvanlara tüm aşıları yaptıklarını, ancak ölümlerin devam ettiğini söyledi: “Ölümlerin devam etmesi üzerine iki hayvanı katırlara yükleyerek köye götürdük. Burada alınan numuneler laboratuvara gönderildi. Yapılan tahlil süreci Kurban Bayramı tatiline denk gelince süreç uzadı ve yaklaşık 600 olan sürümüzden şu ana kadar 201 hayvan öldü.”

Yaylada berivanlık yapan Kazi Cin de, çok zorlu bir coğrafyada berivanlık yaptıklarını belirterek, “Ne yolumuz var ne de birileri halimizi soruyor. Bu çorak vadinin içinde bu toz deryasında hayvancılık yapmaya, berivanlık yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. “Yıllardır bin bir zahmet ile beslediğimiz hayvanlarımız birkaç günde yok oldu” diyen Cin, ne yapacaklarını bilmediklerini kaydederek, “Köyde yaşayan herkesin en az 30-40 hayvanı öldü. Bizler bu kadar zengin değiliz, bütün birikimimiz bu hayvanlardır. O da bu hastalık ile yok oluyor” diye konuştu.

İl Müdürlüğünden açıklama

Hakkari İl Tarım Müdürlüğü ise, olayın duyulmasının ardından hemen harekete geçtiklerini ve gerekli tedbirlerin alındığı ileri sürerek, şu açıklamada bulundu: “Bizler müdürlük olarak ilk vakaları köylüden gelen ihbar üzerine aldık. Bunun üzerine 17 Ağustos tarihinde bölgeden numune alıp Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsüne gönderildi. Laboratuvar ortamındaki hastalığın Şarbon Antraks Pozitif olduğu belirlenmesinin ardından, konu ile ilgili bakanlıktan aşı tedariki gerçekleştirildi. İl müdürlüğü olarak 6 Eylül 2018 tarihine Kırıkdağ’daki yaylada bulunan sürüye gerekli aşılar yapıldı. Bölge hastalık çıkışı onaylandıktan sonra Kırıkdağ, Çanaklı ve Aşağı Derecik köylerini kapsayan bölge karantinaya alındı. Bundan Sonra da beş yıl boyunca bölgede aşılar yapılıp hastalık takibi yapılacaktır.”
Şarbon hastalığının toprak yüzeyinde bir hafta yaşayabilen ancak toprak içerisinde uygun ortam bulması durumunda hastalık virüsünün 50-60 yıla kadar da yaşayabildiğini belirten yetkililer, bölgede yaşayan köylülerin bu konuda dikkatli olması tavsiyesinde bulundu.