Gün Matbaası davasında 8 işçiye tahliye, 13 işçi hâlâ tutuklu!

Basılmasında herhangi bir hukuki engel bulunmamasına rağmen bastıkları yayınlar nedeniyle tutuklanan 21 kişiden 8’i tahliye edilirken, 13 kişinin ise tutukluluğunun devamına karar verildi.

Gün Matbaacılık’ın sahibi Kasım Zengin’in de aralarında bulunduğu ve 21 kişinin yargılandığı davanın duruşması dün (18 Eylül) Silivri’de görüldü. Disk Basın İş temsilcileri ve gazetecilerin katıldığı duruşmada mahkeme heyeti, 8 kişi için tahliye kararı verdi. 13 kişinin tutukluluk halinin devamına karar verilen davanın bir sonraki duruşması 12 Kasım Pazartesi günü görülecek.

Mahkeme kararı ile TMSF’ye devredilen Gün Matbaacılık davasında Hakim işçilere “Gazeteyi neden gece basıyorsunuz?”, “Gazeteyi basarken yazılan yazılardan hiç rahatsızlık duymadınız mı?”, “Orada işe nasıl başladınız?” gibi soruların yanında Özgür Gündem gazetesinin yayın politikasından rahatsız olup olmadıklarına ilişkin sorular da yöneltti.

İşçiler savunmalarında, matbaada çalıştıkları bölümleri ve yaptıkları işleri detaylı bir şekilde anlatarak, matbaada basılan kitap ve gazetelerin tamamının ISBN numaralı veya mevkute beyannamesi olan ürünler olduğunu ve baskı sonrasında ürünlerin gerekli kurumlara seçkiler halinde gönderildiğini belirttiler.

Mahkeme heyeti, avukatların savunmalarında tahliye talebinde bulunmalarının ardından duruşmaya kısa bir ara vererek ara kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti verdiği ara kararda matbaa işçileri Necat Hizarcı, Sadettin Demirtaş, Muhammet Özkan, Mehmet Kadir Özkara, Cumali Öz, Süleyman Güneş, Kemal Dağdöğen ve Özgür Bozkurt’un tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliye kararı verdiği 8 kişi için yurt dışı yasağı koydu.

Heyet kararında ayrıca, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na müzakere yazılarak, Azadiya Welat ile Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin Ocak-şubat 2018 döneminde gazetenin günlük olarak teslim edilmediğinin ve hakkında her hangi bir soruşturmanın olup olmadığını sorulmasına karar verdi.

Mahkeme, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Özgürlükçü Demokrasi gazetesi davası ile benzer mahiyette olduğunu belirterek, birleştirilme yönünde muvafakat sorulmasını istedi.

Mahkeme, Cemal Tunç, Erdoğan Zamur, İhsan Sinmiş, İrfan Karaca, Kasım Zengin, Kazım Göçer, Mahmut Abay, Mehmet Emin Sümeli, Musa Kaya, Mürsel Demir, Polat Arslan ve Uğur Selman Kelekçiler’in üzerlerine atılı suçun niteliğini göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan Derviş Avras hakkında çıkarılan yakalama kararının beklenilmesine karar verdi.