Gözaltına alınan 3. havalimanı işçilerinden ‘160’ı serbest bırakıldı’

İstanbul 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin, çalışma koşullarını, işçi cinayetlerini protesto etmek adına iş bırakma eylemi düzenlemesi sonrası gözaltına alınan yüzlerce işçiden 160’ının serbest bırakıldı.

Açıklama, DİSK/ Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası’nın Twitter hesabından yapıldı. Mesajda, “3. Havalimanında gözaltına alınan 537 işçi arkadaşımızdan Arnavutköy İlçe Jandarmada tutulan 160 işçi az önce serbest bırakıldı. Tüm gözaltılar bir an önce serbest bırakılsın” dendi.

İstanbul Kadıköy’de de Cumartesi akşamı, işçilere destek amacıyla basın açıklaması yapılmak istendi. Kadıköy’de toplanan kalabalığa müdahale eden polis en az 20 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç, iki saat sonra serbest bırakıldı.

İNŞAAT-İŞ VE DEV YAPI-İŞ’TEN BASIN TOPLANTISI

3. Havalimanındaki eylem ve ardından yaşanan polis baskını ile gözaltılarla ilgili açıklama yapılıyor. İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş sendikaları DİSK Dev Sağlık İş’te scope’ta canlı yayın yapılarak basın toplantısı düzenledi.

HUKUKÇULAR: 16 EYLÜL PAZAR 12:00’DE AÇIKLAMA YAPACAĞIZ

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Demokrasi İçin Hukukçular-Özgürlükçü Hukukçular Platformu, bir açıklama yayınladı ve sürece ilişkin 16 Eylül Pazar saat 12.00’de İstanbul Barosu’nda bir açıklama yapacaklarını belirtti.

Hukuçuların açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Basına ve Kamuoyuna

14.09.2018 tarihinde çalışma koşullarının düzeltilmesi talepleriyle bir araya gelen 3. havaalanı işçileri, bir gece yarısı operasyonuyla kapıları kırılarak, ters kelepçe takılarak gözaltına alınmışlardır. Gözaltı sayısının 600’e yakın olduğu bilgisi edinilmiştir.

İşçilerin gözaltında tutulduğu Eyüp, Maslak ve Arnavutköy karakollarında Sabah saatlerinden itibaren, milletvekillerimiz ve avukatlarımız karakolda hazır bulunmasına rağmen, gözaltında tutulan isçilerle görüştürülmemiş, yapılan işlemler konusunda bilgi verilmemiş ve avukatların görevlerini yapmaları hukuksuzca engellenmiştir.

Muhatap savcı bulmakta zorluk yaşanılmış, görüştürülmeme kararının valilik tarafından verilmiş kesin bir talimat olduğu belirtilerek isçilerin avukatlarıyla görüşme hakları ellerinden hukuksuzca alınmıştır.

Bu nedenle sürece ilişkin İstanbul Barosu’nda 16.09.2018 tarihinde saat 12.00de yapacağımız açıklamamıza bütün basın emekçilerini, halkımızı ve meslektaşlarımızı davet ediyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği-Demokrasi İçin Hukukçular-Özgürlükçü Hukukçular Platformu