Gazeteci Hakan Gülseven tutuklandı!

Gazeteci Hakan Gülseven bir yazısı nedeniyle mahkum olduğu tazminat cezasını ödeyemeyince, başka bir davada ifade vermek üzere gittiği Ayvalık Adliyesi’nde tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakan Gülseven, Yurt gazetesinde 11 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan ‘Gavat’ Üzerine…’ başlıklı yazısı nedeniyle ‘kamu görevlisine kamu görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla hüküm giydi. Mahkum edildiği 10 Bin TL tutarındaki tazminatın gazete yönetimi tarafından ödenmemesi üzerine gazeteci hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Bir başka davada ifade vermek üzere Ayvalık’ta mahkemeye giden Gülseven, burada gözaltına alınıp mahkemeye çıkarıldı. Hakkında tutuklama kararı verilen Gülseven, Burhaniye Açık Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi.

Vali Hüseyin Avni Coş’un 10 Kasım 2013 töreninde hükümet aleyhine protestolar sırasında protestocularında birine yönelik ‘G…’ şeklindeki hitabı ile ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verilmişti. Takipsizlik kararının gerekçesi de hakaret suçunun hakarete uğrayan kişinin şikayetine bağlı bir suç olması ve Vali Coş hakkında ise bir şikayetin olmaması şeklinde açıklanmıştı. Vali Coş 22 Mayıs 2014’te ise Sakarya Valiliği’ne atanmıştı.

“İŞTE İLERİ DEMOKRASİ…”

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise Gülseven’in tutuklanmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Yarkadaş, Twitter hesabından şunları yazdı:

“Gazeteci arkadaşımız, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Üyesi Hakan Gülseven, YURT Gazetesi’nde eski Vali Hüseyin Avni Coş’la ilgili kaleme aldığı bir yazıdan dolayı tutuklandı. Burhaniye Cezaevi’ne konulan Gülseven’e bir yıl ceza verildi. İşte AKP’nin ileri demokrasisi…”