FİSKOBİRLİK’ten işçinin maaşına zorunlu “alışveriş” kesintisi

FİSKOBİRLİK yayınladığı bir iç sirküler yazısı ile 300 işçinin maaşından 200 TL ile 350 TL arasında “zorunlu alışveriş” kesintisi yapılacağını duyurdu.

FİSKOBİRLİK yönetimi fabrikanın panosuna astığı iç sirküler yazısı ile birliğe ait olan FİSKOMAR’dan alışveriş yapmadığı tespit edilen işçilerin maaşlarından 200 ile 350 TL arasında kesinti yapılacağını duyurdu. FİSKOMAR’dan alışveriş yapmadığı tespit edilen 300 işçi maaşlarından yapılacak olan bu kesinti miktarı kadar alışveriş yapmaya zorlanıyor.

FİSKOBİRLİK yönetimi tarafından işçilere duyurulan yazı şöyle:

“Tüm personelin dikkatine. Şirketimizce gerçekleştirilen incelemelerde bir kısım personelin birliğimiz alt şirketi olan Fiskomar A.Ş’den alışveriş yapmadığı tespit edilmiştir. Kurumumuza ve Fiskomar A.Ş’ye maddi destek vermek adına çalışan personelin ücretlerinden (kesilecek miktar kadar alışveriş yapılması kaydıyla) bir miktar peşin ücret kesintisi yapılacak olup, (200-350 TL aralığında) bilgilerinizi rica ederiz.”

Bugün toplamda 18 mağazası bulunan FİSKOMAR’ın şirketleştiği Nisan 2012 tarihinde, FİSKOBİRLİK “ekonomik” gerekçeler adı altında 136 sendikalı işçi işten çıkarılmıştı. Zarar ettiği gerekçesiyle 136 sendikalı işçinin işten atıldığı aynı süreçte açılan FİSKOMAR mağazaları ve Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’ın o dönem için 100 bin liralık makam aracı tepki ile karşılanmıştı.