Ersay Madencilik kapasite artışı istediği için Çorlu’da 180 bin ağaç kesilecek

Çorlu’da Ersay Madencilik kum ocağının kapasite artışı için yaptığı başvuru kabul edilirse 102 bin hektarlık orman alanında 180 bin meşe ve fıstık çamı kesilecek.

Çorlu’da Ersay Madencilik kum ocağı için kapasite artış başvurusunda bulundu. ÇED Raporu’na göre 124 hektarlık alanda yılda 1 milyon 201 bin 216 ton kuvars kumu çıkarılması planlanıyor. Fakat eğer başvuru kabul edilecek olursa 180 bin meşe ve fıstık çamı kesilecek. Cumhuriyet’te yer alan habere göre firma kesilecek ağacın 5 katını dikeceğini ileri sürüyor.

Konuya ilişkin çevre savunucuları, ağaç severleri, çiftçileri ve şehrinin ormanına sahip çıkmak isteyen herkesi tepki vermeye çağıran CHP Tekirdağ Milletvekili İlham Özcan Aygun şunları söyledi:

“Kesilmesi planlanan 180 bin Ağaç , orman kıyımıdır, Tekirdağ’ın nefes borularının kesilmesidir, erozyona ve toprak kaybına davetiyedir, tarım arazilerinin riske bırakılmasıdır. Bu talana dur diyeceğiz, yeşilimize, ağacımıza, ormanımıza, meralarımıza, tarım arazilerine ve hayvanlarımıza sahip çıkacağız.”

Aygun, kesin ağaçların yerine ağaçların yerine dikilecek ağaçların aynı seviye gelmesi için 30-50 yıla ihtiyaç olduğuna işaret ederek, ağaç kesimiyle birlikte bölgedeki bitki örtüsü ve hayvanların yani orman yaşamının da yok olacağını kaydetti. Aygun, firmanın kesilen ağaçların yenisine yenisinin dikilmesi taahhüdünün ise gerçekçi olmadığını belirtti:

“Zira bir fıstık çamının kozalak verimi 20-25 yaşında başlamakta, 60-100 yaşında en üst verime ulaşmaktadır. Bu bakımdan, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikileceği iddiası, yaşanacak kıyımı gideremeyeceği gibi uygulanabilir olmaktan da uzaktır” 

Diğer yandan Çorlu’ya 9 kilometre uzakta bulunan bölgenin ağaçsızlandırılması durumunda iş makineleri ve kamyonlarla birlikte sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda toz bulutu oluşacağına dikkat çeken Aygun, hayvanların bölgeden kaçmasına neden olacağını söyledi. Aygun, firmanın ÇED Raporu’nda toz bulutunu önlemek için toz bulutunu engellemek için “iş makinesi ve arazöz”le sulanması önerisinin ise uygulanabilir ve gerçekçi olmadığına dikkat çekti.