Ege Üniversitesi’nden 32 öğrenciye dava sonucu beklenmeden icra takibi

Soma Katliamını protesto eden ve haklarında dava açılan Ege Üniversitesi öğrencilerine, dava sonucu beklenmeden icra takibi başlatıldı.

Evrensel’den Dilek Omalılar’ın haberine göre, Soma katliamı sonra Ege Üniversitesi öğrencileri üniversitede yaptıkları eylem sonrası gözaltına alınmış ve 32 öğrenciye haklarında dava açılmıştı. Üniversitede ‘oluşan kamu zararının’ 300 bin civarında olduğu belirtilen davada sonuç daha belli olmadan, üniversite bu miktar için icra takibi başlattı. Öncelikle alacak davasının açılıp, bu kişilerin üniversitede meydana gelen zarardan sorumlu olup olmadıklarının tespiti sağlanması gerekirken, öğrenciler icra takibi ile karşı karşıya kaldı.

‘NE CEZA DAVASI BEKLENİYOR NE DE ALACAK DAVASI AÇILIYOR’

Davayı takip eden Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Avukat Dinçer Çalım,konuyla ilgili üniversitenin hukuksal bir boşluktan faydalandıklarını belirterek,  “Normalde bu davanın sonucu beklenmeliydi ceza alıp almamaya göre. Ancak Ege Üniversitesi daha önce bir yazı göndermişti öğrencilere, borcunuzu ödeyin, diye. Onun hukuksal bir bağlayıcılığı yoktu. Şimdi de icra takibi açmışlar. Aslında yapılması gereken, önce alacak davası açıp bu kişilerin üniversitede meydana gelen zarardan sorumlu olduklarını tespit etmeleri. Fakat bir sürü hukuksal boşluktan yararlanıp direkt icra takibi açıyorlar. İtiraz eden olmaz nasılsa diye. Ege Üniversitesi ne ceza davasını bekliyor ne de kendisi bir alacak davası açıp zararın sorumlusunun bu öğrenciler olduğunu tespit etmeden direkt öğrencilere icra takibi açmış durumda. 300 bin lira civarında bir miktar”dedi.

‘KABUL EDİLEMEZ’

Soma katliamına karşı öğrencilerin tepki göstermesinin demokratik olduğunu vurgulayan Çalım, eğer meydana gelen bir zarar varsa da bu zararın devlet tarafından ödenmesi gerektiğini belirtti. Çalım, “Öğrencilerinden talep etmesi zaten haksız ama bu şekilde hukukun arkasından dolanarak icra takibini başlatması kabul edilir bir şey değildir. Öğrenciler şimdi icra takibine itiraz edecekler” diye konuşarak, “Bu toplumsal bir olaydır ve bu olaylarda vatandaşın tepki göstermesinin önüne geçmek için de bunu yapıyorlar. Ancak yersiz bir fayda” dedi.