Dev Yapı-İş başkanı Özgür Karabulut Tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi

Çalışma koşulları, ücretlerini alamamaları ve işçi cinayetleri için direnen 3. havalimanı inşaatı işçilerinden dün 6’sı daha tutuklandı. Dün gözaltına alınan Dev Yapı-İş Başkanı Özgür Karabulut ise bugün tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, dün akşam saat 19:00 sularında  İstanbul’daki DİSK Genel Merkezi binası önünde jandarmalar tarafından gözaltına alınıp  Maslak Jandarma Karakolu’na götürülmüştü.

3. Havalimanı işçilerinin direnişi sırasında işçilerin bulunduğu kamp alanında yaptığı konuşma nedeniyle gözaltına alındığı belirtilen DİSK’e bağlı Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, bugün sabah saatlerinde tutuklama talebiyle Gaziosmanpaşa Adliyesine getirildi.

Karabulut’un kamp alanında yaptığı konuşma şöyle:

“Değerli arkadaşlar, inşaat işçisi ya toplu olarak öldüğünde gündeme geliyor ya da bugünkü gibi direndiğinizde gündeme geliyor. Bugünkü direniş ülkenin düzenidir. Bugünkü direnişiniz ülkenin Orta Çağ koşullarında çalışma koşullarında yaşadığınızın göstergesidir. Demin arkadaşımız söyledi, niye şimdi gündeme gelmiyor, diye. Niye gündeme gelmiyor? Biz örgütsüz olduğumuz için gündeme gelmiyor.

Bir işçi: Hangi kanallarda çıkacak akşam.

Bugün bütün kanallarda bugünkü direnişiniz gösteriliyor. Biz örgütlü olursak, biz direnirsek değiştiremeyecek gücümüz yok. Daha önceki inşaat şantiyelerinde de oldu burada da olacak. Dün yüzümüze bakmayanlar, bugün direnişimizin karşısında işçileri karşılarına alıp görüşme gerçekleştirdiler.

Birazdan arkadaşımız çalışma koşullarından kaynaklanan haklarımızı  (bunlar onlardan istediğimiz bir şey değil, talep ettiğimiz bir şey değil, onlar bizim en doğal hakkımız, söke söke alacağız) bu taleplerimizi size söyleyecek. Bir kez daha söylüyoruz! İnşaat işçisi ya toplu olarak öldüğünde gündeme geliyor ya da bugünkü gibi direndiğinde… Siz direndiniz gündeme geldiniz, bu direnişinizi devam ettireceksiniz!”

Dev Yapı-İş’in Twitter hesabından paylaştığı ve Özgür Karabulut’un gözaltına alınmasına gerekçe gösterilen konuşma ait video şöyle:

http://