Ana Sayfa Haberler Çorlu raporu: TCDD’de hava koşullarını değerlendiren birim yok

Çorlu raporu: TCDD’de hava koşullarını değerlendiren birim yok

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz’da Uzunköprü-Halkalı seferini yapan trenin devrilmesi sonucu 25 kişinin hayatını kaybettiği faciayla ilgili bilirkişi raporu çıktı. Raporda TCDD’nin kadrolu meteoroloji mühendisi çalıştırmadığı belirtildi. Bilirkişi raporunda “TCDD’nin diğer devlet kurumlarıyla (örneğin Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi) koordineli çalışmaları henüz beklenen düzeye getirememiştir. Örneğin henüz TCDD Altyapı ve TCDD Taşımacılık AŞ’de kadrolu meteoroloji mühendisleri yoktur. Hava koşullarını anlık değerlendiren bir teknik birim mevcut değildir” tespiti yapıldı.

 

YAĞIŞLAR İÇİN 10 GÜN UYARI YAPILMIŞ
Bilirkişi uzmanları Bedri Duman, Bekir Sıddık Yarman, Mustafa Karaşahin, Hakan Bozbulut ve Engin Bıçakçı tarafından hazırlanan 33 sayfalık raporda TCDD İşletmesi Genel Müdürü TCDD 1. Bölge Müdürlüğü (Haydarpaşa) Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğü’nde Servis Müdürü Vekili olarak görev yapan Mümin Karasu’nun 29 Haziran 2018 tarihinde hazırladığı turne raporunda kaza ile ilgili olabileceği düşünülen şu konulara dikkat çekildi:

– Köprü ve menfez periyodik muayenelerinin zamanında yapılarak tespit edilen aksaklıkların giderilmesi,

– Köprülerde bulunan servis yollarında geçiş veya yürüyüşe engel (ot, çalı ve saç eksiklikleri vs) kaplama ve diğer olumsuzlukların giderilmesi,

– Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilerde önümüzdeki günlerde ve yaz dönemi içinde aşırı yağmur yağışlarının olabileceği bilgisi alınmıştır. Meydana gelen yağışlar lokal ve tropikal iklim yağışları gibi yağış miktarı çok yüksek ve hortum şeklinde olup, yağış ve hortumun meydana geldiği yerlerde çok fazla hasar-zarara sebep olmaktadır. Bu nedenle özellikle meteorolojiden hava durumunun takip edilerek sicili yarma ve dolgu şevlerinin akma ve heyelan tehlikesine karşın gözetim ve kontrol altında tutulması, kritik olan hava durumlarında nöbetçi bırakılması, gerekirse makinistler ve TSİ kumanda merkezleriyle iletişime geçilerek hava ve yol durumunun takip edilmesi doğal afetlerin kazaya sebep olmadan önlenmesi önem arz etmektedir. Bu gibi olağanüstü durumlarda gerekli görülen yerlerde yaya kontrollerin yapılması…

TCDD YAĞIŞ İSTATİSTİĞİ DE TUTMAMIŞ

Raporda şu eksiklikler tespit edildi:

– TCDD tarafından yağış istatistiklerinin tutulmadığı,

– İlgili kesimde 2011 yılında üstyapı (balast, travers ve ray) yol yenilemeleri yapılırken, altyapı iyileştirmesiyle ilgili herhangi bir çalışma yapılmadığı,

– Menfez değişimi ile ilgili proje çalışması olmadığı,

– Menfezin yenilenmediği

YAĞMURLARDAN SONRA GEREKLİ HAT MUAYENESİ YAPTIRILMAMIŞ

Raporda ayrıca “MGM’den alınan bilgilerde önümüzdeki günlerde ve yaz dönemi içinde aşırı yağmur yağışlarının olabileceği bilgisi alınmıştır. Meydana gelen yağışlar lokal ve tropikal iklim yağışları gibi yağış miktarı çok yüksek ve hortum şeklinde olup, yağış ve hortumun meydana geldiği yerlerde çok fazla hasar-zarara sebep olmaktadır” denilmesine rağmen söz konusu turne raporundan sonra ve kaza günü meydana gelen şiddetli yağıştan sonra yol bakım onarım müdürü, yol bakım onarım şefi, köprüler şefi ve hat bakım ve onarım memuru tarafından kaza günü, vuku bulan aşırı yağmurlardan sonra, gerekli hat muayenesini yaptırılmadığına işare edildi.

Raporda Yol Bakım Onarım (YBO) Halkalı Şefliğinin, Meteoroloji Müdürlüğünün bölge personeli tarafından uyarılmadığı ve YBO Şefliğine bölge halkı tarafından da herhangi bir ihbar yapılmadığı ifade edildi.

“YBO halkalı şefliğine bağlı personel Sarılar Köyü mevkiinde, bölgesel olarak gerçekleşen aşırı yağışların farkında olmamıştır” ifadelerinin yer aldığı raporda kazada ihmali olanlar hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan değerlendirme sonucunda bilirkişi heyeti 105 nolu genel emir ve TCDD hat bakım el kitabı altyapı bölüm 3 ve bölüm 7 hükümlerine uygun olarak zamanında denetim ve kontrollerinin yol bakım onarım müdürü, yol bakım onarım şefi, köprüler şefi ve hat bakım ve onarım memuru tarafından yapılmadığı değerlendirmiştir. Sonuç olarak Çorlu-Kapıkule hattından sorumlu olan Halkalı Yol Bakım Onarım Şefliğinde görev yapan yol bakım onarım müdürü, yol bakım onarım şefi, köprüler şefi ve hat bakım ve onarın memurunun, kazanın meydana gelmesinde, bir ihmal içinde olduğu kanaatine varılmıştır.”

DÖRT KİŞİ ASLİ KUSURLU SAYILDI

Raporda “TCDD’nin diğer devlet kurumlarıyla (örneğin Meteoroloji Genel Müdürlüğü gibi) koordineli çalışmaları henüz beklenen düzeye getirememiştir. Örneğin henüz TCDD Altyapı ve TCDD Taşımacılık AŞ de kadrolu meteoroloji mühendisleri yoktur. Hava koşullarını anlık değerlendiren bir teknik birim mevcut değildir” dendi.

TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğünde demiryolu bakım müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt’un, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürlüğü Çerkezköy 143 Yol Bakım Şefliği’nde yol bakım onarım şefi olarak görev yapan Özkan Polat’ın, TCDD bünyesinde çalışan ve Mayıs 2018 tarihli senelik umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi olarak görev yapan Çetin Yıldırım’ın, Hat Bakım ve Onarım memuru olarak görev yapan Celaleddin Çabuk’un kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu ifade edildi.

Artı Gerçek / Rıfat Doğan