ÇED toplantılarında yeni tezgah

Bolu kent merkezine bağlı Çaygökpınar köyü yakınında bulunan ve ormanlarla çevrili 47 hektarlık alana kalker ocağı açmak için bir firma tarafından ruhsat alındı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Özel İdare, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Müdürlüğü yetkilileri, ÇED sürecine katılım toplantısı kapsamında köylülerle köy okulunun bahçesinde bir araya geldi. Toplantıya tepki gösteren köylüler firma yetkililerini köyden kovmak için harekete geçince gelen görevliler “firma yetkilisi aramızda yok, sadece biz geldik” açıklaması ile köylüyü yatıştırdılar.

Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler, ocağın yapılacağı alanın yaban hayatın en önemli bölgelerinden biri olduğunu, ocağın yapılmasıyla birlikte köyün sel sularına maruz kalacağını, su kaynaklarıyla hayvanlarını otlatacakları mera alanlarının yok olacağını belirterek, kalker ocağı açılmasına karşı çıktı.

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nda maden mühendisi olarak görev yapan Emel Çetin, “Anıtkabir’e bile ruhsat verilebilir. Maden Kanunu’na göre öyle bir ayrım yapılmıyor. Ruhsatı veriyor ama maden kanununun 7’nci maddesi var. Yatırımcı proje sahibi izinlerini almak zorunda. ÇED izni için bize gelir. Biz de mevzuata göre başvurudan sonra süreci başlatırız ve halkın katılım toplantısı için buraya geliriz. Amacımız sizleri burada olacak proje için bilgilendirmek, sizin önerilerinizi ve fikirlerini yazmak. İstemiyorsanız onları da yazacağız. Yapıcı olmak lazım. Neden istemediğiniz çok önemli. Çünkü ÇED sürecinin devamı ona göre yönlendirilecek” dedi.

Firma yetkililerinin katılmadığı halkın bilgilendirilmesi toplantısı ise bugüne kadar görülmüş değil. Devlet yetkililerinin firma olmaksızın halkı bilgilendirme toplantısı yapmak istemesi ÇED süreçlerinde yeni bir değişikliğe işaret ediyor.

Köylülerin toplantıyı yaptırmama kararlılığı firma yetkililerinin yok denilerek kırıldığı ve daha sonra köylülerin kalker ocağı yapılmasına karşı çıktıkları tutanak haline getirilip köylüden imza toplandıktan sonra ÇED toplantısı yapılmıştır ibaresi ile toplantının sona erdirildiği belirtildi.

Yeni Yaşam Gazetesi