Çavuşoğlu ve Maas’tan yakınlaşma mesajları: Endişeler bir yana, ortak menfaatler ön plana

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Heiko Maas ortak düzenledikleri basın toplantısında ilişkilerde iyileşme mesajı verdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın İdlip’e yönelik saldırısına ilişkin olarak “Bunların amacı İdlip’i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Alman mevkidaşı Heiko Maas, Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürecekleri mesajını verdi. Maas’ın Türkiye’ye gerçekleştirdiği iki günlük ziyaret kapsamında biraraya gelen iki bakan, bugün Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Karşılıklı ‘iyileşme’ açıklamaları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye ve Almanya arasında geçen yıl tırmanan gerginliğe atıfta bulunarak, “İki ülke olarak keşke olmasaydı dediğimiz olaylar yaşadık. Ama şimdi ilişkilerimizi daha iyi bir noktaya getiriyoruz” dedi. Çavuşoğlu, “İkili ilişkilerin bundan sonraki seyri birlikte atacağımız adımlara bağlı. Biz bu konuda samimiyiz” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da Türkiye ziyaretinin önemine vurgu yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden iyileştirilmesini istediklerine işaret etti. Maas, “Federal hükümet olarak Türkiye ile ilişkilerimizin iyileştirilmesinde stratejik bir menfaatimiz var” şeklinde konuştu. Geçmişte “Almanya ile Türkiye ilişkilerinde yanlış anlaşmalar” olduğunu ifade eden Maas, yaptıkları görüşmelerde bunların dile getirildiğini söyledi.

Tutuklu Alman vatandaşları

Maas, Türkiye ziyareti öncesinde Türkiye’de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarının durumunu gündeme getireceğini açıklamıştı. Alman vatandaşı tutukluların durumu ve ilişkilerin normalleştirilmesinin ön şartının ne olduğuna ilişkin bir soruyu Maas, “Bu konuyu konuştuk, irtibatı devam ettireceğiz” sözleriyle yanıtladı. Bu soruya yanıt olarak “normalleşmenin şartı olmaz” diyen Çavuşoğlu ise konsolosluk konularında zaten görüştüklerini ifade etti.

“İdlip konusunda aynı görüşteyiz”

İki bakanın görüşmesinde öne çıkan konulardan biri de Şam rejiminin İdlip’e düzenlemesi muhtemel askeri harekât oldu. Almanya ile Suriye meselesi ve İdlip konusunda aynı görüşleri paylaştıklarını belirten Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bölgedeki son gelişmeleri de değerlendirdi. Çavuşoğlu, Rusya’nın İdlip’e yönelik saldırısına ilişkin olarak, “Bunların amacı İdlip’i ele geçirmek. Ciddi risk taşıyor” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Maas da, Türkiye’nin sınırındaki gelişmeleri endişeyle izlediğini belirterek, Almanya’nın benzer kaygılara sahip olduğuna işaret etti. Bölgede yaşanabilecek insani felaket konusunda uyarıda bulunan Maas, Türkiye ile bu konuda görüşmeleri sürdüreceklerini söyledi.

Erdoğan ile biraraya geldi

Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Maas, Ankara temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Binali Yıldırım ile de biraraya geldi.

Bakan Maas, yarın da Çavuşoğlu ile birlikte İstanbul’da Alman Lisesi’nin kuruluşunun 150’inci yıldönümü etkinliklerine katılacak.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara’daki temasları öncesinde resmi Twitter hesabı üzerinden Türkçe olarak paylaştığı mesajlarda, “Türkiye’nin önemli bir partner” olduğunu vurgulayarak “ilişkilerimizin iyileştirilmesi için çok sıkı çalışmaya devam etmeliyiz” ifadesini kullanmıştı.