Başköylüler JES şirketini yine köye sokmadı

Tire’de Başköylüler halkının Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı başlattıkları direniş sürüyor.

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Başköy  yakınlarında incir ve zeytin bahçelerinin dibine yapılmak istenen Jeotermal Enerji Santrali’ne (JES) karşı direnmeye devam ediyorlar. Köylüler dün (29 Ağustos) de şirketin genel müdürü ve Tarım İl Müdürlüğü yetkililerini köylerine sokmadılar.

Köylülerden şirkete abluka

Dün Pozitif Enerji Ltd.Şti.’nin aracıyla JES yapılmak istenen yere gelen Tire Tarım İl Müdürlüğü’nden iki görevli ve beraberindeki şirket Genel Müdürü Özgür Konuşlu yüzlerce köylü tarafından ablukaya alındı.

Dün (29 Ağustos) saat 14.00’de başlayan ve yaklaşık üç saat süren olaylarda köylü kadınlar tarafından ablukaya alınan şirketin genel müdürü kendisini “şirket şoförü” olarak tanıttı. Köylü kadınlar şirket sorumlusunun gelip kendileriyle görüşünceye kadar gelenleri bırakmayacaklarını söylediler.

Kadınlar gelenleri üç saat bırakmadı

İlçe jandarma komutanının araya girmesi ve şirketin kurucu ortağı Cihan Çanakçı’nın 31 Ağustos Cuma günü köye gelip, köylülerin bizzat hazırlayacağı bir tutanağa imza atmaya söz vermesi üzerine alı konulan kişiler serbest bırakılırken, olay yerindeki yüzlerce köylü de sessizce dağıldı. Şirket müdürü ve Tarım İl Müdürlüğü görevlileri köylülerin engellemesi karşısında keşif yapmadan tesisin kurulması düşünülen alandan elleri boş ayrıldılar.

Evrensel