Avukat Selçuk Kozağaçlı tekrar tutuklandı, polis mahkemede avukatlara saldırdı

Dün tahliye edilen Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının bugün yeniden tutuklanması üzerine kendisi de dün tahliye edilen Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, bugün Çağlayan Adliyesi’nde tutuklandı.

Kendi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ise “Nasıl bu ülkeyi yönetenler hiçbir mahkeme kararına uymuyorsa hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bu kararlara uyma yükümlülüğü yoktur” ifadelerini kullanmıştı..

Çağdaş Hukukçular Derneği Başkanı Selçuk Kozağaçlı hakkında yakalama kararı çıkarılması nedeniyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Duruşmaya İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Akın Gürlek çıktı.

Selçuk Kozağaçlı Çağlayan Adliyesi’ne getirildiğinde görevlilere duruşmaya avukatlar dışında kimseyi almamaları emredilmiş.
Selçuk Kozağaçlı çıkarıldığı mahkemede “Bir mahkeme değilsiniz, verdiğiniz kararlar mahkeme kararı değil. O kadar çapsızlaşmışsınız ki polis getirmezse tutuklama yapamıyorsunuz. Mahkeme kararı sopayı yeyince değişti. Kendi hatanızdan utanacak ve boğulacaksınız.” ifadelerini kullandı.
Bu ifadeler sonrasında başkan Gürlek, 3 avukata sınırı getirdi. Avukatlar buna itiraz ettiği için duruşmaya giremedi. Kaçma şüphesi olduğunu savunan başkan Gürlek, sanıkların diğer sanıklara baskı yapacağını belirtti.
Avukatlar çevik polisler tarafından saldırıya uğradı ve duruşma salonundan dışarı atıldı. Polisin saldırısı sırasında avukat İlknur Alcan’ın ayağı sakatlandı.
Polis salondaki herkese saldırmaya başladığında başkan Gürlek tutuklama kararını okudu ve Selçuk Kozağaçlı bu sırada nezarethaneye indirildi.