Ankara’da Halkevleri’ne operasyon

Ankara’da polis beş Halkevi şubesi ve dört Halkevi şube başkanının evinde arama yaptı. Yapılan aramanın ardından dört şube baskanını gözaltına aldı

Ankara’da Tuzluçayır, Keçiören, Eryaman, İlker ve daha önce “izinsiz eğitim-öğretim faaliyeti yürütmek” bahanesiyle mühürlenen Mutlu Halkevi şubelerine operasyon düzenleyen polis arama yaptı. Şubede yapılan aramalara Halkevleri Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin katılmasına ise izin verilmedi.

Polis ayrıca evlerinde arama yaptığı Mutlu, Tuzluçayır, Keçiören ve Eryaman Halkevi şube başkanlarını da gözaltına aldı.

Halkevleri bir süredir “Krizin faturasını halk ödemeyecek” başlıklı bir kampanya ile Ankara sokaklarını hareketlendirmiş, 14 Ekim pazar günü de Mamak Kömür Deposu’nda binlerce kişinin katıldığı “Birlik ve Dayanışma Aşuresi”ni örgütlemişti.

“Halkevleri susmaz, memleket susmaz”

Polis operasyona ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmazken Halkevleri operasyonlara ilişkin açıklama yayımlayarak şunları kaydetti:

Biliyoruz ki; bu soruşturmanın nedeni Halkevleri’nin muhalif kimliğidir. Bu soruşturmanın nedeni hukuksuz mühürlemelere rağmen halkın hakları mücadelesinin kesintisiz devam etmesidir. Krizin faturasının halka ödetilmek istenmesinin karşısında buna karşı çıkmamızdır. Bugün hesap vermeyip bundan rahatsız olanlar Halkevleri’ni susturmaya çalışmaktadır.

Halkevleri’ni susturamayacaksınız!

Halkevleri susmaz, memleket susmaz!

“Halkevleri emeğin çıkarlarını savunmaya devam edecek”

Halkevleri Genel Sekreteri Özge Ozan, Twitter’dan yaptığı paylaşımla Halkevleri’nin emeğin çıkarlarını savunmaya devam edeceğinin altını çizdi.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise operasyonun hukuk dışı olduğunu vurgularken, Veli Saçılık ise operasyonu “sol-kırım” olarak niteledi.

Sendika.Org/Ankara