Ali İsmail Korkmaz katledilişinin 5. yılında Eskişehir ve Antakya’da anıldı

Gezi direnişi sırasında sokak ortasında dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz Antakya’da mezarı başında, Eskişehir’de ise heykeli önünde anıldı.

Eskişehir’de 2 Haziran 2013 tarihinde Gezi direnişi sırasında linç edilip, 38 gün komada kaldıktan sonra 19 yaşındayken hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz ölümünün 5’inci yılında ailesi ve sevenleri tarafından anıldı. Korkmaz ailesi aradan geçen 5 yıla rağmen acılarının hâlen taze olduğunu dile getirdi.

Ali İsmail Korkmaz Vakfı ise Sümer Amfi Tiyatro Salonu’nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Korkmaz’ı anlatan sinevizyon gösterimi ve müzik dinletisi yapıldı.

CHP Odunpazarı Gençlik Kolları tarafından İsmet İnönü Caddesi’ndeki bir alışveriş merkezi yanında bulunan Ali İsmail Korkmaz’ın heykeli önünde anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Odunpazarı Belediye Başkanı CHP’li Kazım Kurt, CHP İl Başkanı Rabia Akman ile çok sayıda kişi katıldı.

Ne olmuştu?

19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, 10 Temmuz 2013’te Eskişehir’de Gezi direnişine destek için yapılan yürüyüş sonrası polis ve sivil giyimli eli sopalı kişilerce dövülerek öldürüldü. 21 Ocak 2015’te görülen karar duruşmasında mahkeme Mevlüt Saldoğan’ı kasten insan öldürme suçundan, sonuç ağır olduğu için 13 yıl hapis cezasıyla cezasına çarptırdı. Ancak “geleceğine etkisini” göz önünde bulundurarak cezayı 10 yıl 10 aya indirdi ve tutukluluk halinin devamına karar verdi. Tutuksuz sanık Polis Yalçın Akbulut 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, aynı gerekçeyle, 1/6 indirimle 10 yıl hapisle birlikte tutuklanmasına karar verildi. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever yaralama suçundan 6 yıl 8’er ay hapis cezasına çarptırıldı, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Ebubekir Harlar’a 3 yıl 4 ay hapis cezası veren mahkeme, tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Polisler Şaban Gökpunar ve Hüseyin Engin’in delil yetersizliğinden beraatlerine karar verildi. Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi hapis cezalarını onarken, Polis Memuru Hüseyin Engin ile Fırıncı Ebubekir Harlar hakkındaki kararı ise bozup yerel mahkemeye gönderdi.