Akşener de Demirtaş’ın tahliyesini istedi: “Rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek?”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Demirtaş henüz bir sanık. Hakkında bir hüküm verilmedi. Diyelim ki seçimler bitti, aradan üç ay geçti ve kendisi beraat etti. Peki, seçim kampanyasındaki rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek?” diyerek Demirtaş’ın tahliyesini istedi

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak adaylar Resmi Gazete’de yayımlanıp kesinleşirken, HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tahliye edilmesi yönündeki çağrılara Muharrem İnce ve Temel Karamollaoğlu’nun ardından Meral Akşener de eklendi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Demirtaş’ın adaylığını resmen tescil ettiğini kaydeden Akşener, hukukun herkes için eşit, tarafsız işlemesi gayretinde olduklarını, siyasetçilerin, aydınların, gazetecilerin tutuklu yargılanmasının doğru olmadığını düşündüklerini söyledi.

Tüm cumhurbaşkanı adaylarının eşit şartlar altında yarışması gerektiğini kaydeden Akşener, “Demirtaş henüz bir sanık. Hakkında bir hüküm verilmedi. Diyelim ki seçimler bitti, aradan üç ay geçti ve kendisi beraat etti. Peki, seçim kampanyasındaki rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek?” diye konuştu.

Akşener, gazetecilerin kendisine Kürtlerin anadilde eğitim hakkı talebinin sorulması üzerine de “Anadile herkesin saygı duyması gerekir. Bunu sadece bugün değil, her zaman söyledim” dedi.

Kaynak: Sendika.org