ABD’nin Kudüs büyükelçiliği kanla resmen açıldı, İsrail saldırıları sonrası Filistin’de yaşamını yitirenlerin sayısı 46’ya yükseldi. #Nabka70

Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan ABD Büyükelçiliği bugün açılıyor. Açılış öncesi Gazze sınırında düzenlenen protestolarda en az 46 kişi yaşamını yitirdi, Yüzlerce yaralı olduğu bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanıma kararı sonucu Tel Aviv’den Kudüs’e taşınan büyükelçilik bugün açılıyor. Trump’ın canlı bağlantı yapacağı ve kızı ile damadının katılacağı açılış öncesi, Gazze sınırında protestolar düzenleniyor. Gazze sınırında düzenlenen gösterilerde en az 46 Filistinli yaşamını yitirdi, yüzlerce Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş ve gaz kapsülleriyle yaralandı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Han Yunus kentinin İsrail sınırı yakınlarında düzenlenen gösterilerde 21 yaşındaki Enes Hamdan Kıdeyh ile Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye bölgesi sınırındaki gösterilerde 29 yaşındaki Musab Yusuf Ebu Leyla isimli iki Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi. Yerel kaynaklar ölü sayısının en az 46 olduğunu açıkladı.

Öte yandan Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada Gazze Şeridi’nin İsrail sınırında düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 165’i gerçek mermiyle olmak üzere, şarapnel, gaz kapsülleri ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle 900 Filistinlinin yaralandığı kaydedildi.

Daha önce İsrail protestosunda iki bacağını kaybeden Filistinli Fadi Ebu Salah’ın da bugünkü saldırıda hayatını kaybettiği aktarılıyor

GAZZE SINIRI ‘KAPALI ASKERİ BÖLGE’ İLAN EDİLDİ

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre İsrail ordusunun, Gazze sınırını “kapalı askeri bölge” ilan ettiği bildirildi. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, sınırda tel örgülerin olduğu bölgenin “kapalı askeri bölge” ilan edildiği ve buradaki herhangi bir hareketliliğin ordunun onayını gerektirdiği belirtildi.

Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için “milyonluk yürüyüş” adını verdikleri kapsamlı gösteriler düzenliyor.

İSRAİL ASKERİ BATI ŞERİA’DA DA SALDIRDI

İsrail askerleri, Filistinlilerin Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde düzenlediği gösterilere müdahale etti. Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yılını protesto etmek için Batı Şeria’nın farklı bölgelerinde gösteriler düzenledi.

Doğu Kudüs ile Batı Şeria arasındaki Kalendiya askeri kontrol noktası yakınında toplanan bir grup Filistinliye İsrail askerleri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Filistinli göstericiler de İsrail askerlerinin müdahalesine taşla karşılık verdi.

İsrail askerlerinin, Batı Şeria’nın El Halil ve Beytüllahim şehirlerinde de düzenlenen gösterilere müdahale ettiği belirtildi.