3. Havalimanı işçilerinin direnişi sürüyor

Bu sabah 3. Havalimanı inşaatı işçilerinin ağır çalışma koşullarına ve işçi cinayetlerine karşı başlattıkları isyan gün boyu kararlılıkla devam ederken, işçilere jandarma TOMA, biber gazı ve plastik mermiyle saldırmıştı. Buna rağmen taleplerini yönetime ileten binlerce işçi direniş alanını terk etmiyor.

Bu sabah erken saatlerde servislere binmeyip isyan başlatan inşaat işçileri, kampın giriş ve çıkışlarını kapatarak çalışma koşulların düzeltilmesi talepleriyle plazaların olduğu bölgeye yürüyüşe geçti ve yakın zamanda işçi cinayetinde kaybettikleri 10 arkadaşlarının öfkesiyle İGA Kamp Amirliği yönetim binasına gelerek yönetim binasının cam, çerçeve ve kapılarını kırdı.

Jandarmanın TOMA, biber gazı ve plastik mermilerle gerçekleştirdiği saldırısıyla da önüne geçilemeyen direniş sonucunda devlet ve şirket yetkilileri işçileri masaya davet etmek zorunda kaldı. Sendika temsilcilerinin de katıldığı bir müzakere ile işçiler taleplerini iletmiş oldu.

İnşaat İşçileri Sendikası sosyal medya hesabından duruma dair şunları söyledi:

“Servislere binmeyip fiilen iş durduran, köleliği hatırlatan tüm adreslere ateş püskürten arkadaşlarımızın talebi, insanca çalışmak-insanca barınıp, insan onuruna yaraşır şekilde çalışma alanına taşınmaktır!

Her gün en az iki işçinin hayatını kaybettiği, servis “kazaları” ve ölümlerin rutinleştiği, yemeğin-barınma alanının insanlık dışı koşullarda ve nitelikte olduğu bu köle kampında “Çalışırken ölmek istemiyoruz!” demektir!

On binlerce işçinin bu taleplerle yükselttiği isyan çığlığı tüm inşaat işçilerinin olduğu gibi, tüm işçi sınıfının da çığlığıdır!

Gösteriş için yapılacak açılış törenine kadar belli bölümleri hazır etme acelesiyle hareket eden patronlar, bir köle kampı haline getirilen bu dev şantiye alanında bizim kanımız-canımız-alın terimiz üzerinde adeta tepiniyorlar. Tıpkı diğer şantiyelerde ve tüm üretim alanlarında olduğu gibi…”

İGA’nın İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ve Kaymakam’ın da bulunduğu görüşme sonucu: “Tepkinizi gördüm, mesajı aldım. Fakat bu sorunlar bir anda çözülemez, zaman vermelisiniz.”

Somut hiçbir öneri ve kabulün olmadığı görüşme “Bu projeyi insan havsalasını da zorlayacak bir acelecilikle 29 Ekim’e yetiştirmeyi biliyorsunuz, ama bizim taleplerimiz için zaman istiyorsunuz! Bu tutum kabul edilemez” tepkisiyle karşılandı.

İşçi toplantısından direnişe devam kararı çıktı.

Müzakereden bir sonuç alamayan İşçi heyeti sonuçları işçilerle görüşmek ve nasıl bir tutum alınacağını birlikte belirlemek üzere bir toplantı gerçekleştirdi. İşçi toplantısından direnişe devam kararı çıktı.

Jandarma kampta temsilcileri aradı.

İGA direktörü Kadri Samsunlu’yla yapılan görüşmede somut bir yol alınamayınca işçilerin aldığı direniş kararına karşı jandarma harekete geçti. Jandarma ekipleri yarın devam edileceği ilan edilen direnişi güçsüzleştirmek için işçi temsilcilerini kamp alanından çıkarmaya dönük ava çıktı.

Jandarma ve polis adeta kamp içerisinde yığınak yapıyor.

Jandarma ve polis çok sayıda takviye yapıyor.

Şu anlık bekleyiş sürüyor.