3. Havalimanı işçilerinden Altaylı’ya yanıt: Sırça köşkünüzde oturmaya benzemez alınteri dökmek

Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın 3. havalimanında çalışan işçiler için ‘sudan bir sebeplerden’ ayaklandılar açıklamasına karşı video yayınlayan 3. havalimanı işçileri, “Sırça köşklerinden atıp tutmaya benzemez ölümü göze alarak alınteri dökmek” dedi.

İstanbul’da yapımı süren 3. havalimanında çalışan işçiler, iş cinayetlerini ve çalışma koşullarını protesto için eylem başlattı. Talep listelerini yayınlayan işçilere jandarma müdahale etmiş ve 600 işçi kapıları kıralarak gözaltına alınmışlardı.
Saray medyası hemen işçilerin eylemlerini itibarsızlaştırma yarışına girdi. Şantiyelerin temizliğinden sosyal aktivitelere kadar bir dizi uydurma haberi servis eden işbirlikçiler kervanında Habertürk yazarı Fatih Altaylı ise köşesinde işçilerin eylemi için, “4 yıl üç aydır o koşullara itiraz etmeyen işçilerin, bitime 5 hafta kala, inşaatın yüzde 98’i tamamlanmışken koşulları beğenmeyip ayaklanması doğrusu bana çok mantıklı gelmiyor. Yeni havalimanı inşaatında bitime bu kadar kısa süre kala bir şeyler oluyor. Hayırdır inşallah!” dedi.
EYLEMLER İLK DEĞİL SON DA OLMAYACAK
İnşaat ve Yapı İşleri Sendikası, Fatih Altaylı’ya hazırladıkları video ile yanıt verdi. Açıklamalarında, “Üçüncü havalimanında önceki gün başlayan ve geniş bir yankı uyandıran eylemlerin ardından, işçilerin mücadelesinin yürüttüğü meşruluğa karşı sermaye düzeni de harekete geçti. Patron medyası ve yandaş kalemler üçüncü havalimanındaki direnişe karşı bir merkezden aldıkları cümlerle kara propaganda yapıyorlar. Yaptıkları haberlerle direnişin ‘karanlık odakların’ işi olduğu algısını yaratmaya çalışan patron medyası, işçilerin meşruluğunu azaltmaya çalışıyorlar. Sırçalı köşklerde yaşayan Barlas’ı, her devrin adamı Altaylı’sı, magazin mafyası Uluç’u ile işçilerin eylemini sorgulamaya çalışıyorlar. Ancak yapabildikleri tek şey yalan, karamala ve komedidir! Yalılarda, saraylarda yaşayıp, ejder meyvesi ile beslenip günü gün edenler işçilerin eylemini anlayamazlar. Bu eylemler ilk değildi, şartlar düzelmezse de son olmayacak. Yandaş basının iddia ettiği gibi önceki gün başlayan eylemlerin nedeni sudan sebeplerle değil. İnşaat işçisi servis yetersizliğinden ötürü ücret kaybına uğradığı ve yağmur altında sebepsiz yere bekletildiği için öfke patlaması yaşamıştır.” denildi.
SIRÇTA KÖŞKÜNÜZDE OTURMAYA BENZEMEZ ALINTERİ DÖKMEK
DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası ise Fatih Altaylı’nın yazısını alıntılayarak, “@fatihaltayli yı 1 günlüğüne 3.havalimanında çalışmaya ve işçilerin kampında kalmaya davet ediyoruz. Sırça köşklerinden atıp tutmaya benzemez ölümü göze alarak alınteri dökmek” paylaşımında bulundu.