‪Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan liseliler serbest bırakıldı #‎LiselilerDeğilİşkencecilerYargılansın‬

Geçtiğimiz Cuma günü (8 Haziran) Kadıköy’de işkence ile gözaltına alınan liseli devrimcilerden yaşları 18’in alında olan 8’i bugün ifade için savcılığa çıktı. Liseliler ifade öncesi Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Liseliler işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulundu. İfadelerin ardından liseliler serbest bırakıldı.

8 Haziran Cuma akşamı Kadıköy Süreyya operası önünde ”Karneler sizin gelecek bizim” eylemi yapmak istedikleri için işkence ile gözaltına alınan liselilerden 18 yaşın altındaki liseliler bugün İstanbul Çağlayan Adliyesinde savcı karşısına çıkarıldı. Savcılık ifadelerinde haklarında yöneltilen suçlamaları kabul etmeyen liseliler kendilerine işkence yapan polisler hakkında suç duyurusunda bulundular.
Liseliler ifadeler öncesi adliye bahçesinde basın açıklaması yaparak durumu protesto ettiler.
Adliye önünde yapılan eylemin işkenceci polisleri ve işkenceyi meşru gören devleti teşhir etmek olduğunu ifade eden Sırma Sapan, “8 arkadaşımızın ifadesi savcılıkta alınırken, asıl suçlunun kim olduğunu bir kez daha hatırlatmak için toplandık” dedi. Karne eylemi sırasında işkence ile gözaltına alındıklarını ve işkencenin karakolda da devam ettiğini anlatan Sapan, “Eyleme başlandığımızda pankartımızı açar açmaz çevik kuvvet polislerinin yoğun işkencesine, psikolojik ve fiziksel saldırısına uğradık ve aramızdan 16 kişi bu esnada yüzüstü yerlere yatırılarak ters kelepçeyle gözaltına alındı. Gözaltı aracına götürüldüğümüzde burada da demir kelepçeyle başına vurularak polisler tarafından darp edildik. Daha sonra eylem alanına gelen yeni polislerle araç içinde işkencenin dozu daha da arttırıldı. Ayrıca işkence uygulanırken yoğun hakaretlere de uğradık.” diye konuştu.

‘TERS KELEPÇELİYKEN POLİSE NASIL SALDIRABİLİRİZ’

Liseli öğrencilerin polise bıçakla saldırdığı yönünde merkez medyada çıkan haberleri de eleştiren Sapan, “Bize ‘terörist’, ‘terör örgütü üyesi’ diyerek eylemimizden korkusunu saklamaya çalışanlar, bizim işkenceci polise bıçakla saldırdığımızı söylüyorlar. Soruyoruz: Ellerimiz kelepçeliyken nasıl oluyor da bıçakla polise saldırıyoruz? Polise saldırdığımızı söylüyorlar. Peki hangi kamera görüntüsüne dayanarak, hangi tutanağa dayanarak bu yalanı ortaya atıyorlar? Üstümüzü aradıklarında hangimizden bıçak çıktı, çıktıysa meden bunun hiçbir kaydı yapılmadı?” diye sordu. Sapan, her türlü saldırıya karşı liselilerin karne karşıtı eylem düzenlemeye devam edeceğini belirterek,  “Liseliler olarak baskıya, şiddete, işkenceye karşı sözümüzü söylemeye devam edeceğiz.” dedi.

Liselilerin basın açıklamasının ardından, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil ve milletvekili adayları Musa Piroğlu ve Sezgin Tanrıkulu kısa birer konuşma yaptılar. Ayrıca Direnen Kamu Emekçileri adına Eğitim-Sen’den Özgür Karataş da bir konuşma yapıldı.
Savcılık ifadelerinde işkenceci polisler hakkında suç duyurusunda bulunan liseliler, detaylı olarak kendilerine uygulanan işkenceyi anlattılar.

ÇIPLAK ARAMA İŞKENCESİ

Özgür Lise okuru Dilara Aksoy ifadesinde; ”Eğitim sisteminden memnun olmayan bir öğrenci olarak, demokratik hakkımı kullanmak amacıyla çok sayıda grubun örgütlediği, yürüyüşe katıldım. Polisler tarafından gözaltına alındığım sırada, bacağıma, sırtıma ve koluma tekmeyle vuruldu. Bana ve avukatlarıma hakaret edildi, çift kelepçe ile ters kelepçelendim. Ayrıca üst aramam çıplak olarak yapıldı” diyerek işkenceyi anlattı.
Baran Şengül ise, ”Eylem sırasında dağılın ihtarı duymadım. Polisler tarafından bana işkence yapıldı, bu nedenle polislerden şikayetçiyim” dedi.
direnisteyiz.org